JADALNIA Z CHARAKTEREM
Blog
JADALNIA Z CHARAKTEREM
Niektórzy twierdzą, że dom bez stołu jest jak bez duszy. My dodamy, że stół jadalniany, powinien tętnić życiem, być energetycznym centrum wnętrza. To przy nim zbierają się wszyscy na posiłki, poranną kawę z przeglądem prasy, przy nim odrabiane są lekcje, szyte kostiumy na bal. Bez względu na to, czy to będzie jadalnia w domu, czy kąt jadalniany w małym „m” w bloku – zatroszczmy się o miejsce ze stołem i krzesłami, który uczyni wnętrze domem. Oto kilka pomysłów na ciekawe aranżacje ze stołem i jego nieodłącznymi towarzyszami w roli głównej.
Wydzielenie jadalni w salonie
Bardzo fajnym zabiegiem akcentującym kąt jadalniany jest wydzielenie jej optycznie za pomocą tapety lub koloru na ścianie. Opcja ta jest idealna dla podkreślenia stylu, w jakim aranżujemy wnętrze: prowansalski, romantyczny idealnie zagra z kwiecistą tapetą, a nowoczesny z lekkim eklektycznym zadziorem „dogada się” ze zdecydowanym kolorem, który może ułożyć się w jakiś geometryczny wzór, podkreślający granice jadalni.
Stylowe krzesła
Gdy stół jest absolutnie minimalistyczny to krzesła grają główną rolę. Kolorowe, niby każde z „innej bajki”, ale dzięki dobraniu wspólnego mianownika: spójnej gamy kolorystycznej czy też formy (np. oparcie ze szczebelkami, jak w klasycznych patyczakach) całość wypada spójnie.
Czasem można zastąpić klasyczny stół wykorzystując w tym celu wyspę kuchenną. W tym wypadku krzesła w formie hokerów odegrają ważną rolę pod kątem designu. Poniżej propozycja czarnych drewnianych krzeseł barowych, idealnie wpisuje się we wnętrze.
Ława zamiast krzeseł
Pewnie wielu z nas nadal kojarzą się z kiczowatym meblem kuchni lat 90, ale ławy w kącikach kuchennych coraz częściej „reanimowane” są w aranżacjach wnętrz.
o już nie to samo co niewygodne, przeładowane ozdobami narożniki kuchenne. Dzisiejsze ławy potrafią zachwycić elegancją i odnaleźć się nawet w nowoczesnym wnętrzu. Dużym plusem takiego rozwiązania jest praktyczność: narożna ława wyznacza (dosłownie!) kąt dedykowany jadalni, zabudować w niej pojemne skrzynie na przechowywanie, a przede wszystkim… mieści wiele więcej osób, niż pojedyncze krzesła 😊
Oświetlenie
Lampa nad stołem to zagadnienie niebagatelne. Nic dziwnego, wisi (a przynajmniej powinna) na wysokości wzroku, więc go przyciąga, a poza tym – ma za zadanie oświetlić pięknie cały blat. To w jej świetle spędza się długie zimowe wieczory przy stole. Bardzo przyjemne światło, ciepłe, lekko rozproszone przez strukturę materiału dają lampy z kloszem z wikliny czy trawy. Wyglądają jak wielkie kosze obrócone do góry dnem i bardzo często nimi są! To niezły pomysł na projekt DIY, bo taką lampę naprawdę można wykonać własnoręcznie.
Do wnętrz w stylu eleganckiego glamour czy nowojorskiego midcentury modern pasują lampy w klasycznej formie, na przykład w kształcie kuli. Z miedzianym czy złotym wykończeniem, pojedyncze lub w kompozycjach kilku sztuk prezentują się nadzwyczaj zjawiskowo. We wnętrzu, typu loft, gdzie surowe drewno łączy się z metalem, szkłem, świetnie zagrają lampy w stylu industrialnym, przypominające fabryczne, zwisające na przewodach w oplocie lub nawet łańcuchach.
FAQ
najczęściej zadawane pytania
Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?
Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.
Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?
Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?
ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.
Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.
REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.
Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.
Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.
ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.
Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.
Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.
FAQ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?
Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.
Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?
Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.
Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.