13.02.2023

WRACAMY DO SZKOŁY: KĄCIK DO NAUKI W POKOJU DZIECIĘCYM

Nauka, zabawa i wypoczynek – na te trzy strefy powinno się znaleźć miejsce w pokoju małego ucznia. Ich harmonijne połączenie przyniesie pożądany efekt w postaci miejsca, w którym dziecko będzie czuło się dobrze, miało świetne warunki do odrabiania lekcji i nauki oraz przestrzeń do odprężającej kreatywnej zabawy i regenerującego odpoczynku. Wraz z początkiem roku szkolnego nieco więcej o pierwszym z tych trzech obszarów – miejscu do nauki. Podejdziemy do tematu technicznie i praktycznie, a wkład estetyczny przyniosą inspirujące zdjęcia.

Kącik ucznia zazwyczaj pojawia się już w pokoju przedszkolaka, ale wraz z pierwszymi krokami w szkole podstawowej nabiera poważniejszego charakteru. Miejsce stolika do rysowania zajmuje biurko. Uważa się, że aby gwarantowało swobodę pracy, powinno mieć odpowiednią powierzchnię blatu, między 60 a 90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości. Mniejsze będzie krępować ruchy ucznia, nie dając mu tak istotnej w pracy swobody. Może też po prostu nie pomieścić potrzebnych podręczników, rozkładanych podczas odrabiania lekcji, czy laptopa, który coraz częściej staje się codziennym „przyborem naukowym”.

Drugim parametrem jest wysokość biurka. Należy zadbać, aby blat był na takim poziomie, żeby po położeniu na nim przedramion siedzącego przy biurku ucznia kąt między ramieniem a przedramieniem oscylował w okolicy 90°. Wysokość biurka średniej wysokości pierwszoklasisty to 55-60 cm, ale nie jest tajemnicą, że sytuacja w pierwszych latach szkoły jest, nazwijmy to – dynamiczna – dzieciaki rosną jak na drożdżach. Warto więc zainwestować w biurko z regulowaną wysokością blatu lub jeszcze lepiej takie, w którym blat można ustawić pod kątem, niczym w stole kreślarskim. Specjaliści podkreślają, że takie biurka ułatwiają utrzymanie właściwej postawy, zdrowej dla kręgosłupa, niemęczącej, ułatwiającej koncentrację. Ten, kto widział dzieci garbiące się godzinami nad lekcjami (mimo upominania!), wie, jak istotna to kwestia.

Na postawę przy biurku wpływa również krzesło. Wybór jest ogromny, a najbardziej polecane są te z podłokietnikami, z regulowaną wysokością siedziska, gwarantującą ustawienie stóp swobodnie opartych o podłogę.

Gdzie zainstalować kącik do nauki? Jeśli mamy możliwość – najlepsze będzie miejsce w pobliżu okna – tak, żeby uczący się mógł jak najwięcej pracować przy korzystnym dla oka świetle dziennym. Jeżeli stawiamy biurko bokiem do okna, niech światło pada z lewej strony biurka ucznia praworęcznego i z prawej u leworęcznego (tym samym kluczem kierujmy się, stawiając na biurku lampkę doświetlającą). Unikajmy stawiania biurka tyłem do okna – cień siedzącego będzie padał prosto na zeszyty, a gdy nauka będzie odbywała się z pomocą komputera, odczytywanie z ekranu utrudni odbijające się w nim światło z okna.

Kąt do nauki tworzą również meble, sprzęty i, nazwijmy to – „instalacje towarzyszące”. Tu praktyczność zgodnie dzieli miejsce z walorami estetycznymi. Na przechowywanie szkolnych przedmiotów idealny będzie kontenerek z szufladkami, najlepiej mobilny, na kółkach, dzięki którym znajdzie się tam, gdzie będzie potrzebny. Na biurku wspomniana lampka z regulowaną wysokością oraz organizer na długopisy i przybory piśmiennicze. Jeden, ale praktyczny, tak by wszystko było pod ręką, ale jednocześnie nie rozpraszało ucznia.

Wędrowaniu plecaka, tornistra czy worka z WF-em po całym pokoju zapobiegną wieszaki na ścianie lub zintegrowane z meblem. Nie tylko są praktyczne, ale i potrafią ozdobić ścianę w oryginalny sposób.

Ściana nad biurkiem to dopiero pole do popisu! Nie dość, że uzupełni umeblowanie uczniowskiego kącika, będzie kolejną „szufladą” na drobiazgi, to jeszcze stanie się miejscem wyrażenia swoich zainteresowań, marzeń, sympatii, wystawą prac, pomieści także notatki, zdjęcia, ozdoby. Niezmiennie świetnym pomysłem jest korkowa czy pikowana, samodzielnie zrobiona tablica, ale  genialnie zastąpi ją pas lub nawet cała ściana pokryta magnetyczną tablicówką, idealna do zabawy „w szkołę” czy mozolne ćwiczenia mnożenia w słupkach.

Zadbajmy, by strefa do nauki nie przytłaczała i miała raczej charakter kreatywnego warsztatu, niż zimnego laboratorium. To pobudzi potencjał twórczy i ułatwi codzienną pracę domową, która, jak wiemy z doświadczenia, nie jest ulubionym zajęciem dzieciaków. I koniecznie wykorzystajmy wkład dziecka w aranżowanie wystroju pokoju. Niech poczuje się współtwórcą swojej przestrzeni, wówczas z pewnością będzie się czuł w niej pewnie, bezpiecznie i… jak u siebie 🙂

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.