13.02.2023

W JAKI SPOSÓB ZAMONTOWAĆ LUSTRO W ŁAZIENCE?

Lustro to główny element każdej łazienki. Odpowiednio dobrane i usytuowane optycznie powiększa nawet niewielkie pomieszczenie, a do tego stanowi jego piękną ozdobę. Na rynku mamy rozmaite rozmiary, kształty, kolory i wzory luster, dlatego z łatwością można znaleźć model najbardziej pasujący do stylu naszej łazienki. Aby móc bezpiecznie korzystać z lustra należy go przede wszystkim odpowiednio przymocować i tutaj wiele osób zastanawia się w jaki sposób zamontować lustro w łazience. Otóż najważniejsze, aby jego geometryczny środek znajdował się na wysokości oczu osoby dorosłej. W zależności od naszych potrzeb i preferencji możemy wybrać lustro, które jest częścią np. szafki łazienkowej. Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup samego lustra, które zazwyczaj nakleja się bezpośrednio na płytki lub wkleja się w pozostawioną przestrzeń między płytkami.

MONTAŻ LUSTRA NA PŁYTKACH CZY MIĘDZY PŁYTKAMI CERAMICZNYMI?

Przymocowanie lustra na płytkach jak i między nimi ma zarówno swoje zalety jak i wady, o których należy wiedzieć. Jeśli zdecydujemy się na przyklejenie lustra do powierzchni płytek to warto pamiętać, że w przypadku jego uszkodzenia, będzie trzeba usunąć go wraz z płytkami, a to wiąże się już z poważniejszym remontem i oczywiście większymi kosztami. Z kolei zaletą tego sposobu montażu jest to, że możemy wybrać kształt i wielkość lustra po wykończeniu całej łazienki, bo właśnie dopiero po zakończeniu wszelkich prac remontowych dokonuje się przymocowania go do płytek.
Lustro między płytkami ceramicznymi prezentuje się wyjątkowo efektownie, a każda łazienka z jego udziałem nabiera nowoczesnego i eleganckiego stylu. Jednak jego montaż wymaga dokładnego dokonania pomiarów, uwzględnienia dodatkowego miejsca na spoinę i dobrania odpowiednich wkładek dystansowych. Należy także pamiętać, że po przyklejeniu lustra należy odczekać do 72 godzin i dopiero po upływie tego czasu można wypełnić szczelinę silikonem. Zatem lepszy montaż lustra na płytkach czy między płytkami ceramicznymi? To wszystko zależy od indywidualnych warunków łazienki i preferencji jej użytkowników.

CO TO JEST BIAŁY MONTAŻ

Wiele osób zastanawia się co to jest biały montaż, na czym on polega i jakie prace obejmuje. Najprościej mówiąc jest to zainstalowanie baterii kuchennej lub łazienkowej, montaż wanny, umywalki, zlewozmywaka, bidetu oraz układanie płytek ceramicznych. W tym celu stosuje się profesjonalne fugi, silikony, uszczelki i taśmy izolacyjne. Dobór materiałów jak i urządzeń nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony biały montaż jest bardzo istotny z dwóch powodów. Po pierwsze decyduje o końcowym wyglądzie pomieszczenia, a po drugie wpływa na bezpieczeństwo i komfort korzystania z urządzeń sanitarnych. Z tego powodu prace z tym związane najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie budowlanej. Ich doświadczenie i wiedza sprawią, że wszystkie zamontowane akcesoria będą sprawnie działać przez wiele lat.

BIAŁY MONTAŻ BATERII ŁAZIENKOWEJ

Biały montaż baterii łazienkowej w pierwszej kolejności polega na dopasowaniu baterii do rur doprowadzających wodę. Przykładowo, jeśli rury są poniżej umywalki to należy zakupić baterie stojącą tzw.. sztorcową, a w przypadku, gdy są powyżej urządzenia sanitarnego muszą być zastosowane baterie ścienne. Następnie za pomocą właściwej nakrętki mocuje się baterię w przygotowanych otworach, które znajdują się np. w umywalce czy wannie. Na koniec podłącza się przewody do odpowiedniej instalacji wodociągowej i przeprowadza test szczelności. Polega on na stopniowym puszczaniu najpierw małego a potem większego strumienia wody. Jeśli woda nie przecieka to prace można uznać za dobrze wykonaną.

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.