13.02.2023

TAPETOWANIE CZY MALOWANIE? JAKI RODZAJ WYKOŃCZENIA WYBRAĆ?

Współczesne wnętrza cechują się minimalizmem i wysoką estetyką. Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie wpisywało się w te kanony, warto poznać kilka zasad, które pomogą przy remoncie lub wykończeniu wnętrza. Jak wykonać to zadanie w efektywny sposób? Przed takim pytaniem staje wiele osób. Podstawową kwestią są ściany. Tutaj zazwyczaj mamy dwie możliwości – tapetowanie lub malowanie. Co wybrać i jakie zalety oraz wady mają poszczególne opcje? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

STAN ŚCIAN W POMIESZCZENIU

Podstawową kwestią przed rozpoczęciem remontu jest ustalenie w jakim stanie są ściany w pomieszczeniu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż np. farba nie pokryje wszystkich nierówności czy też miejsc, w których tynk jest popękany. W takiej sytuacji, aby efekt był zadowalający, potrzeba większych nakładów pracy, a co za tym idzie również pieniędzy, i czasu. Przed malowaniem należy usunąć defekty na ścianach, a powierzchnię wygładzić tynkiem lub gładzią. Jeśli chcemy uniknąć tych wszystkich prac, dobrze jest zastosować grubą tapetę ścienną, która zakryje wszystkie niedoskonałości murów. Możliwości jest wiele – tapety papierowe, materiałowe, natryskowe, fizelinowe i winylowe to tylko nieliczne, które można wybierać spośród szerokiego wachlarza możliwości.

TAPETOWANIE CZY MALOWANIE?

Ważną kwestię stanowi trwałość. Dobrze dobrana tapeta do wnętrza może przetrwać w idealnym stanie nawet kilkanaście lat. Tapety z rodzaju winylowych lub flizelinowych są odporne na szkodliwe działanie wilgoci i wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Czyszczenie tego rodzaju tapet nie wymaga wiele trudu, zazwyczaj wystarczą detergenty i woda. Warto wiedzieć, że żadna farba nie jest w stanie wytrzymać tyle lat w idealnym stanie. Należy również pamiętać, że gdy wybierzemy tanie tapety, mogą one z czasem się odklejać i odbarwiać. Jeśli zależy nam na dobrym pokryciu ścian najlepiej wybrać tapetą dobrej jakości. Trwałym rozwiązaniem może być też farba lateksowa, charakteryzująca się odpornością, trwałością i łatwością w usuwaniu zabrudzeń.

CO ŁATWIEJ USUNĄĆ?

Zazwyczaj usunięcie tapety ze ściany jest łatwiejsze niż w przypadku farby, ponieważ jej dolna część jest pokryta flizeliną. Nieco gorzej jest w przypadku tapet z włókna szklanego, które odchodzą z trudem i najczęściej z tynkiem. W przypadku farb, usuwanie jest uzależnione od kilku czynników, takich jak na przykład grubość nałożonej farby. Można oczywiście uniknąć zrywania i po prostu nałożyć na starą warstwę nową. Jeśli więc lubimy eksperymentować z kolorami, często lubimy zmieniać wystrój naszych wnętrz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian na pożądany kolor. Jeśli chcemy, aby wszystkie prace były wykonane w profesjonalny sposób, warto wynająć doświadczoną ekipę montażową.

Wykończenie wnętrze będzie oczywiście uzależnione od gustu oraz budżetu. Jednakże, czynność ta wykonywana jest na lata, dlatego warto wziąć pod uwagę czynniki, które będą wpływać na codzienne użytkowanie pomieszczenia. Odpowiednia farba gwarantuje łatwe czyszczenie, a tapeta przytulność w pomieszczeniu. Przed wyborem warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.