13.02.2023

REMONT MIESZKANIA W BLOKU. O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Spora część polaków mieszka w blokach. Oznacza to, że zainteresowanie mieszkaniami jest duże i wiedzie prym na rynku nieruchomości. Często metraż takiego lokalu jest mniejszy od powierzchni domu, jednakże to niesie ze sobą również korzyści. Przykładowo remont takiego mieszkania jest o wiele prostszy i łatwiejszy niż całego domu. Jeśli decydujemy się na odnowienie mieszkania, chcemy, aby było ono wykończone nie tylko ładnie i praktycznie, ale także tanio. Kapitalna metamorfoza nie jest prostą sprawą, dlatego, gdy nie jesteśmy pewni czy jej podołamy, warto wynająć doświadczoną ekipę wykończeniową.

REMONT MIMEZKANIA OD DEWELOPERA

Na początku warto wspomnieć, że w kwestii remontu mieszkań istnieją zazwyczaj dwie opcje – remont mieszkania do dewelopera lub remont mieszkania ze starego budownictwa. Zacznijmy od nieco prostszej sprawy, czyli remontu stanu deweloperskiego. Prace w przypadku takich obiektów są mniej skomplikowane, gdyż wszelkiego typu instalacje – elektryczne i wodno – kanalizacyjne są już wykonane w nowej technologii. W takim sytuacji odpada nam więc sporo pracy. Najczęściej zakres niezbędnych czynności obejmuje szpachlowanie ścian, szlifowanie, gruntowanie i malowanie. Wyjątkowo rzadko spotykane są takie tynki, aby nie było potrzeby wykonywania na nich gładzi ściennych. Na podłodze sprawdzą się oczywiście paneli. Czasem w grę wchodzi także poziomowanie posadzki. Na końcu listwy wykończeniowe, drzwi oraz ewentualne dekoracyjne oświetlenie. W przypadku łazienki zazwyczaj wykonuje się drobne przeróbki instalacji wod – kan, aby dostosować ją w stu procentach do potrzeb. Kolejne etapy to instalowanie stelaża podtynkowego, układnie płytek, fugowanie. Kuchnia to podobne czynności, czyli czyli montaż płytek i zabudowy meblowej. Choć brzmi to prosto, to do zadań tego typu niezbędna jest odpowiednia ekipa remontowa, jeśli oczywiście oczekujemy najwyższej jakości i najlepszego efektu końcowego.

REMONT STARSZEGO MIESZKANIA

W przypadku starszego mieszkania, remont może być nieco bardziej uciążliwy. Zazwyczaj do wymiany są wszelkie instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Niezbędna będzie z pewnością także wymiana instalacji elektrycznej. Choć brzmi to na dość poważnie i wykonanie tych prac może być naprawdę czasochłonne, to jednak jest to absolutnie niezbędne dla naszego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania lokalu. Prace te wykonuje się praktycznie raz, gdyż przy obecnej technologii producenci przeważnie dają wieczną gwarancję. Następny etap prac związany jest ze ścianami, musimy zdecydować czy chcemy mieć idealnie równe i wypionowane. Można też wykonać wstępne równanie, na które decyduje się większość osób. Jest to tańsze i szybsze rozwiązanie polegające na wyszpachlowaniu ścian. Efekt jest zazwyczaj bardzo dobry. Każdy remont mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością doprowadzenia go do tzw. stanu wyjściowego. Należy więc usunąć wszystkie stare elementy np. podłogi, płytek itp. W tym przypadku koszt pracy będzie z pewnością wyższy niż w przypadku stanu deweloperskiego.

Często wydaje się remont mieszkania, to ciężki temat i nie obejdzie się bez chaosu w całym lokalu. Jeśli jednak wcześniej pomyśli się o odpowiednich rozwiązaniach, remont wcale nie będzie taki straszny. Podstawową kwestią jest tutaj wynajęcie doświadczonej i profesjonalnej ekipy remontowej. Kompleksowe wykończenie nie zawsze wiąże się z niską ceną, jednakże, gdy dokładnie ustalimy wydatki na materiały i pracę, to nie trzeba będzie obawiać się, że budżet będzie wyższy niż początkowe ustalenia.

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.