
MONTAŻ UMYWALKI W ŁAZIENCE- WYSOKOŚĆ MA ZNACZENIE!
Wykończenie łazienki to często praco i czasochłonny proces. W przypadku innych pomieszczeń możemy pozwolić sobie na rozłożenie wydatków w czasie i np. szafę do sypialni kupić, gdy budżet już odetchnie po wykończeniowych wydatkach. W przypadku łazienki nie jest to jednak takie proste. Zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest wykończenie całego pomieszczenia od razu do samego końca. Warto również postawić na jakość, która będzie służyć przez lata wszystkim użytkownikom. Bez tego pomieszczenia trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w mieszkaniu, a to podstawowy argument, dla którego należy jak najszybciej ukończyć łazienkę.
PODSTAWOWA KWESTIA- WYSOKOŚĆ UMYWALKI
Nawet najładniejsza umywalka nie będzie przynosiła komfortu użytkowania, jeśli będzie zamontowana za wysoko lub za nisko. Choć kwestia ta jest często pomijana, to odpowiednia wysokość jest naprawdę ważna – wpływa nie tylko na większa wygodę korzystania, ale także na ogólny wygląd całego wnętrza pomieszczenia. Warto wiedzieć, że dla komfortowego użytkowania wspomnianej umywalki montujemy ją zazwyczaj na wysokości 75-80 cm od podłogi. Jest to optymalna wysokość dla dorosłego człowieka. Oczywiście, jeśli w mieszkaniu są również dzieci, umywalkę można zamontować niżej. Jeśli jednak wszyscy domownicy mają wzrost powyżej 170 cm, to z pewnością wygodniejsze będzie usytuowanie umywalki np. na wysokości 85 cm. W przypadku, gdy będą musiały skorzystać z niej dzieci, można wykorzystać odpowiednią platformę podwyższającą. Przy zakupie takiego dodatku, warto pamiętać, aby miał on antypoślizgową powłokę. Jeśli w łazience jest wystarczająco miejsca, można również zamontować mniejszą umywalkę dla najmłodszych dostosowując odpowiednio jej wysokość. Takie rozwiązanie jest jednak na krótki czas, gdyż dziecko szybko rośnie.
ODLEGŁOŚĆ POMIĘDZY ELEMENTAMI W ŁAZIENCE
Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko wysokość montowanych elementów wyposażenia łazienki, ale także odległość pomiędzy tymi elementami. Oczywiste jest jednak, że w przypadku bardzo małego pomieszczenia nie będzie możliwe zastosowanie odpowiednich odległości od poszczególnych mebli i wanny czy muszli. Jeśli jednak mamy łazienkę zdecydowanie większych rozmiarów, to można zastosować ustalone wytyczne. Zaleca się odsunięcie umywalki od ściany lub kabiny prysznicowej o minimum 20 cm. Podobnie pomiędzy umywalką a miską sedesową powinniśmy zachować co najmniej 20 centymetrową odległość. Wymiary te są podane orientacyjnie, lecz z pewnością pomagają na funkcjonalniejsze rozplanowanie pomieszczenia, a także zwiększenie komfortu korzystania z niego.
Zazwyczaj z umywalki w łazience korzysta więcej niż jedna osoba. Często jest to kilka osób w różnym wieku. Wyjątkowo ważne jest więc dobranie odpowiedniej wysokości tego elementu wyposażenia. Przy zakupie należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale także na wielkość misy oraz właśnie wysokość montażu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie sami z instalacją, warto zamówić odpowiednią ekipę, która nie tylko zamontuje element, ale także zabezpieczy pomieszczanie przed zabrudzeniami spowodowanymi całą pracą.

BLOG
ZOBACZ POPRZEDNIE WPISY
Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.
Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?
ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.
Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.
REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.
Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.
Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.
ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.
Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.
Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?
Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.
Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?
Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.
Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.