fbpx

Zmiany aranżacyjne w mieszkaniu od dewelopera – o czym warto pamiętać?

Jedną z głównych zalet zakupu mieszkania od dewelopera jest możliwość wykończenia go według własnych potrzeb. Większość kupujących decyduje się na tego typu opcję. O ile nie kupimy mieszkania zbyt późno (po zakończeniu możliwości wprowadzenia zmian do dewelopera), będziemy mogli samodzielnie rozplanować instalację elektryczną, hydrauliczną oraz ustawienie ścian działowych. Jak to zrobić, aby potem nie żałować?

 

To, od czego powinniśmy rozpocząć zmiany naszego mieszkania to układ funkcjonalny. To on determinuje ilość pomieszczeń, ich funkcję, rozkład, a co za tym idzie pozostałe instalacje. Jeżeli jesteśmy rodziną z dziećmi, pamiętajmy o przestrzennym salonie, w którym będziemy mogli wspólnie spędzać czas i o pomieszczeniu dla każdego z nas. Jeśli pracujemy w domu potrzebne będzie miejsce na biurko. Niekoniecznie musi być ono stacjonarne, istnieją opcje składane w szafę na ścianie. Jeżeli w naszym domu będą mieszkać zwierzęta, pamiętajmy o miejscu na legowisko czy drapak. Dla wielu z nas kuchnia stanowi główne miejsce spotkań wszystkich domowników, dlatego warto aby rozplanowana była funkcjonalnie. Na nic nam posłuży barek jeśli wspólnie jadamy obiady przy stole a jego wstawienie przy 20m2 salonie z aneksem będzie graniczyć z cudem. Dodatkowo wielu z nas potrzebuje dużej ilości miejsc do przechowywania, dlatego czasem warto zrezygnować z WC kosztem realizacji garderoby jeśli nie mamy na nią osobnego pomieszczenia.

 

Po ustaleniu układu funkcjonalnego prawdopodobnie będziemy mieć już jasność w kwestii instalacji hydraulicznej. Zwróćmy uwagę, że deweloper oddaje instalację hydrauliczną, która zazwyczaj nie jest schowana w ścianach. W związku z tym wkucie rur będzie leżeć po naszej stronie. Możemy też je umiejętnie zamaskować na etapie aranżacji na przykład szafką pod umywalkę. Jedną z ważniejszych, nieraz trudnych decyzji jest ustalenie czy w łazience będzie wanna czy prysznic. Przyłącza do wanny powinny znajdować się na zupełnie innej wysokości niż prysznic stąd już na tym etapie powinniśmy podjąć tę decyzję. Jeśli wybieramy wannę z opcją prysznica, bateria wannowa powinna znajdować się na środku dłuższej ściany, co umożliwi nam składanie parawanu wannowego na krótszą z nich. Jeżeli istnieje taka możliwość techniczna, umieśćmy umywalkę obok pralki, co pozwoli nam potem na przedłużenie blatu. Często zdarza się, że deweloper nie doprowadza kanalizacji do docelowego miejsca gdzie znajduje się Geberit dlatego tak istotne jest dokładne oznaczenie gdzie będzie umiejscowiony. W kuchni jedynym miejscem gdzie będziemy potrzebować wodę jest zlewozmywak i zmywarka. Drugie z nich podłączane jest tradycyjnie na trójniku więc nie wymaga oddzielnego przyłącza.

 

Zmiany w instalacji elektryczne to zmora większości z nas. Warto podzielić ją na gniazda i oświetlenie. Deweloper zazwyczaj instaluje gniazda w minimalnej ilości. Oznacza to, że w 99% przypadków będzie nam na przykład brakować gniazda po drugiej stronie łóżka.  Gniazda TV zawsze przygotowywane są na wysokości TV stojącego na szafce RTV a nie zawieszanego. Jeśli chcemy aby TV wisiał musimy poinformować dewelopera o przygotowaniu gniazda na wysokości ok 120cm. Gniazdo do lodówki, bardzo często zdarza się że przygotowywane jest za wysoko, co uniemożliwia potem dosunięcie lodówki do ściany. Optymalna wysokość gniazda do lodówki to ok 15 cm. Należy pamiętać o tym, że koło kanapy prawdopodobnie będziemy potrzebować dodatkowy punkt na podłączenie ładowarki, czy lampy wolnostojącej. Warto pomyśleć o dodatkowym gniazdku w łazience w szafce nad lustrem lub nad wc aby móc tam podłączyć ładowarkę do szczoteczki elektrycznej lub innych urządzeń do pielęgnacji ciała. W ten sposób dbamy o estetykę blatów łazienkowych i możemy schować elementy które niekoniecznie zdobią jej wnętrze.

 

Oświetlenie podobnie jak gniazda wymaga przeróbek jeśli chcemy aby w naszym mieszkaniu nie brakowało światła. Z reguły deweloperzy przygotowują jedno do dwóch świateł w holu, dwa światła w salonie z aneksem, po jednym w pokojach, dwa w łazience i jedno w wc. Więc co zmienić? Jeśli hol naszego mieszkania jest długi warto mieć jedno oświetlenie naprzeciw szafy plus dodatkowo rozplanować dwa dodatkowe w jednakowej odległości. W salonie z aneksem dobrze jest mieć światło w strefie kuchennej, nad stołem i w strefie wypoczynkowej. Jeśli kuchnia jest długa możemy pokusić się o większą ilość punktów to znaczy dwa lub trzy, lub też pozostawić jeden i wykonać potem sufit podwieszany. W sypialniach z reguły wystarcza nam jedno główne oświetlenie. Wyjątek stanowi przypadek gdy nie chcemy mieć lampek nocnych a kinkiety naścienne, wtedy musimy dołożyć dodatkowe punkty + włączniki. Jeśli zmieniamy kierunek otwierania drzwi w stosunku do tego co planował deweloper istnieje duża szansa że po zmianie włącznik znajdzie się za skrzydłem drzwiowym zamiast obok nich. W łazience ostatnio panuje moda zastępowania kinkietu nad lustrem dwoma lampami po bokach. W tym pomieszczeniu nie musimy realizować większej ilości oświetlenia górnego, alternatywą znów jest realizacja sufitu podwieszanego. W WC wystarczy nam jedno oświetlenie górne, czyli bez zmian.

 

Jeśli planujemy oświetlenie dodatkowe tzn. oświetlenie klimatyczne w postaci oświetlenia LED w maskownicach na karnisze, w konstrukcjach g/k np. w okolicy telewizora możemy poprosić o dodanie takich punktów na etapie deweloperskim. Róbmy to jednak w sytuacji gdy jesteśmy ich pewni. Często zdarza się że decydujemy się na oświetleni sufitów podwieszanych, wtedy również należy zrealizować dodatkowy punkt świetlny i włącznik. W bardziej ekskluzywnych wnętrzach lokatorzy planują oświetlenie wewnątrz szaf. W takim przypadkach potrzebujemy punkt świetlny bez włącznika, ponieważ uruchamia się ono automatycznie. Oświetlenie przypodłogowe w formie ściennej lub oświetlenie listw jest również opcją dodatkową.

 

Podsumowując, planowanie naszego wnętrza w kwestii zmian do dewelopera zawsze zaczynamy od układu funkcjonalnego. Pamiętajmy że zwykle opieramy go na wstępnych rzutach aranżacyjnych, które niekonicznie będą zbieżne z rzeczywistością. Dopiero po wizycie na budowie i dokładnym rozrysowaniu wnętrza jesteśmy w stanie precyzyjnie rozplanować pozostałe zmiany. Jeśli nie zmieniamy ilości punktów lub ilości ścian deweloperzy nie doliczają dodatkowych opłat, zaś my nie generujemy dodatkowych kosztów zmian w instalacjach, z czego warto skorzystać.