fbpx

Wykorzystanie uniwersalnych płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe to uniwersalne rozwiązanie budowlane, stosowane przez wielu specjalistów. Chyba trudno jest znaleźć kogoś, kto nie słyszał o tym sposobie. Płyty te wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, które zastępują tradycyjny tynk. Dzięki swojej konstrukcji, płyty gk są łatwe w obróbce i stanowią świetną alternatywę dla technologii murowania. Ich zaletą jest również większa higiena pracy, gdyż konstrukcje z płyt gk nie potrzebują wody, ani zaprawy do powstania.

Ścianki działowe z płyt gipsowych-kartonowych

Szkieletowe ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych można postawić niemal w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że nie jest ono narażone na wilgotność powietrza przekraczającą 70%. Niewielka masa takiej ścianki (30–40 kg/m2) nie obciąża zbytnio stropu, można więc ją stawiać bez konieczności sprawdzenia jego nośności. Płyty gk świetnie sprawdzają się przy wykończeniach wnętrz charakteryzujących się minimalistycznym stylem.

projekt budowlany

Należy pamiętać, że ściana musi spoczywać na stabilnym podłożu, a zatem nie można jej ustawić np. na panelach podłogowych czy na parkiecie. Tego rodzaju podłogi są “ruchome”, więc ich drgania byłyby przenoszone na ściankę. W przypadku takich posadzek, wzdłuż przebiegu ścianki trzeba wyciąć bruzdę o szerokości większej o ok. 2 cm niż grubość wykończonej ściany. Zanim zamontujemy stelaż, trzeba dokładnie wytyczyć linie profili na podłodze, ścianach i suficie. Po wstępnym odmierzeniu odległości umieszczenia nowej ścianki od istniejących przegród, zaznaczamy na podłodze punkty mocowania profilu i osadzamy tam niewielkie kołki, które ułatwią wyznaczenie osi montażowej za pomocą rozciągniętego między nimi sznura. W przypadku ścianek gk w łazience, należy zastosować płyty specjalnego typu z zieloną okleiną. Chronią przed wnikaniem wilgoci, a także stanowią zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Narzędzia do montażu płyt gipsowo-kartonowych

Skonstruowanie ścianki działowej z płyt gk wymaga użycia odpowiednich narzędzi do: wiercenia, przecinania metalu (profili), robót tynkarskich i malarskich. Niezbędne także będą narzędzia pomiarowe takie jak poziomnica, miarka czy pion murarski. Przydatna będzie oczywiście także łata aluminiowa. Do montażu profili do podłoża potrzebna będzie wiertarka udarowa bądź młotowiertarka. Do cięcia profili użyjemy szlifierki kątowej lub nożyc do blachy, a wkrętarka umożliwi szybkie przykręcenie płyt do stelaża. Przycinanie płyt na wymiar wymagać będzie użycia nożyka z wymiennym ostrzem.

projekt budowlany

Płyty gipsowo-kartonowe to nie tylko tańsza, ale i krótsza w realizacji alternatywa dla ścian murowanych. Wykorzystanie płyt gk nie ogranicza się jednak tylko do konstruowania ścianek. Z tego rodzaju materiału można wykonać również wiele innych konstrukcji takich jak zabudowy czy redukcje krzywizn ścian murowanych. Sposób na wykorzystanie jest wiele, lecz trzeba pamiętać, że liczy się także precyzja. W porównaniu z murem z pustaków lub cegieł, ścianka z płyty gipsowo-kartonowej jest o wiele mniej wytrzymała.