fbpx

Trójkąt roboczy w kuchni

Walory estetyczne to istotna kwestia podczas projektowania kuchni, jednak piękne meble i blaty oraz wymarzone wyposażenie, jeśli nie będą zorganizowane praktycznie i “z głową”,  będą cieszyć jedynie… oko. A ponieważ żadne pomieszczenie w domu nie ma tak ‘roboczego’ przeznaczenia, jak kuchnia właśnie, szczególnie jej projekt powinien być dokładnie przemyślany.

 

Aby ułatwić realizację tego zadania, warto podczas projektowania kuchni kierować się od lat funkcjonującą zasadą zwaną “trójkątem roboczym”. Jak zdradza jej nazwa, trójkąt roboczy to rozplanowanie trzech najważniejszych elementów roboczych kuchni na planie trójkąta właśnie. Figurę tworzą: lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna (zazwyczaj z piekarnikiem). Każdy z tych elementów to jeden z trzech wierzchołków, które, w zależności od kształtu, wielkości i możliwości pomieszczenia, przybiera różne formy trójkąta.

Zachowanie tej zasady sprawia, że poruszanie się po kuchni podczas przygotowywania i serwowania posiłków czy sprzątania przebiega komfortowo, intuicyjnie i ze znacznie mniejszych wysiłkiem.

 

Oprócz usytuowania sprzętów na planie trójkąta, warto w miarę możliwości zwrócić uwagę na odległości między nimi. Choć być może na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zbyt istotne, trójkąt roboczy w połączeniu z odpowiednimi odległościami znacznie skraca odległości do pokonania między kluczowymi punktami w kuchni, więc praca w tak zaprojektowanej kuchni nie frustruje, nie męczy (bardziej niż powinna 😉 ). 

 

Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym:

  • między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm
  • między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm 
  • między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.