fbpx

Tapetowanie czy malowanie? Jaki rodzaj wykończenia wybrać?

Współczesne wnętrza cechują się minimalizmem i wysoką estetyką. Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie wpisywało się w te kanony, warto poznać kilka zasad, które pomogą przy remoncie lub wykończeniu wnętrza. Jak wykonać to zadanie w efektywny sposób? Przed takim pytaniem staje wiele osób. Podstawową kwestią są ściany. Tutaj zazwyczaj mamy dwie możliwości – tapetowanie lub malowanie. Co wybrać i jakie zalety oraz wady mają poszczególne opcje? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Stan ścian w pomieszczeniu

Podstawową kwestią przed rozpoczęciem remontu jest ustalenie w jakim stanie są ściany w pomieszczeniu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż np. farba nie pokryje wszystkich nierówności czy też miejsc, w których tynk jest popękany. W takiej sytuacji, aby efekt był zadowalający, potrzeba większych nakładów pracy, a co za tym idzie również pieniędzy, i czasu. Przed malowaniem należy usunąć defekty na ścianach, a powierzchnię wygładzić tynkiem lub gładzią. Jeśli chcemy uniknąć tych wszystkich prac, dobrze jest zastosować grubą tapetę ścienną, która zakryje wszystkie niedoskonałości murów. Możliwości jest wiele – tapety papierowe, materiałowe, natryskowe, fizelinowe i winylowe to tylko nieliczne, które można wybierać spośród szerokiego wachlarza możliwości.

Tapetowanie czy malowanie?

Ważną kwestię stanowi trwałość. Dobrze dobrana tapeta do wnętrza może przetrwać w idealnym stanie nawet kilkanaście lat. Tapety z rodzaju winylowych lub flizelinowych są odporne na szkodliwe działanie wilgoci i wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Czyszczenie tego rodzaju tapet nie wymaga wiele trudu, zazwyczaj wystarczą detergenty i woda. Warto wiedzieć, że żadna farba nie jest w stanie wytrzymać tyle lat w idealnym stanie. Należy również pamiętać, że gdy wybierzemy tanie tapety, mogą one z czasem się odklejać i odbarwiać. Jeśli zależy nam na dobrym pokryciu ścian najlepiej wybrać tapetą dobrej jakości. Trwałym rozwiązaniem może być też farba lateksowa, charakteryzująca się odpornością, trwałością i łatwością w usuwaniu zabrudzeń.

Co łatwiej usunąć?

Zazwyczaj usunięcie tapety ze ściany jest łatwiejsze niż w przypadku farby, ponieważ jej dolna część jest pokryta flizeliną. Nieco gorzej jest w przypadku tapet z włókna szklanego, które odchodzą z trudem i najczęściej z tynkiem. W przypadku farb, usuwanie jest uzależnione od kilku czynników, takich jak na przykład grubość nałożonej farby. Można oczywiście uniknąć zrywania i po prostu nałożyć na starą warstwę nową. Jeśli więc lubimy eksperymentować z kolorami, często lubimy zmieniać wystrój naszych wnętrz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian na pożądany kolor. Jeśli chcemy, aby wszystkie prace były wykonane w profesjonalny sposób, warto wynająć doświadczoną ekipę montażową.

Wykończenie wnętrze będzie oczywiście uzależnione od gustu oraz budżetu. Jednakże, czynność ta wykonywana jest na lata, dlatego warto wziąć pod uwagę czynniki, które będą wpływać na codzienne użytkowanie pomieszczenia. Odpowiednia farba gwarantuje łatwe czyszczenie, a tapeta przytulność w pomieszczeniu. Przed wyborem warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.