fbpx

Remont mieszkania w bloku. O czym należy pamiętać?

Spora część polaków mieszka w blokach. Oznacza to, że zainteresowanie mieszkaniami jest duże i wiedzie prym na rynku nieruchomości. Często metraż takiego lokalu jest mniejszy od powierzchni domu, jednakże to niesie ze sobą również korzyści. Przykładowo remont takiego mieszkania jest o wiele prostszy i łatwiejszy niż całego domu. Jeśli decydujemy się na odnowienie mieszkania, chcemy, aby było ono wykończone nie tylko ładnie i praktycznie, ale także tanio. Kapitalna metamorfoza nie jest prostą sprawą, dlatego, gdy nie jesteśmy pewni czy jej podołamy, warto wynająć doświadczoną ekipę wykończeniową.

Remont mieszkania od dewelopera

Na początku warto wspomnieć, że w kwestii remontu mieszkań istnieją zazwyczaj dwie opcje – remont mieszkania do dewelopera lub remont mieszkania ze starego budownictwa. Zacznijmy od nieco prostszej sprawy, czyli remontu stanu deweloperskiego. Prace w przypadku takich obiektów są mniej skomplikowane, gdyż wszelkiego typu instalacje – elektryczne i wodno – kanalizacyjne są już wykonane w nowej technologii. W takim sytuacji odpada nam więc sporo pracy. Najczęściej zakres niezbędnych czynności obejmuje szpachlowanie ścian, szlifowanie, gruntowanie i malowanie. Wyjątkowo rzadko spotykane są takie tynki, aby nie było potrzeby wykonywania na nich gładzi ściennych. Na podłodze sprawdzą się oczywiście paneli. Czasem w grę wchodzi także poziomowanie posadzki. Na końcu listwy wykończeniowe, drzwi oraz ewentualne dekoracyjne oświetlenie. W przypadku łazienki zazwyczaj wykonuje się drobne przeróbki instalacji wod – kan, aby dostosować ją w stu procentach do potrzeb. Kolejne etapy to instalowanie stelaża podtynkowego, układnie płytek, fugowanie. Kuchnia to podobne czynności, czyli czyli montaż płytek i zabudowy meblowej. Choć brzmi to prosto, to do zadań tego typu niezbędna jest odpowiednia ekipa remontowa, jeśli oczywiście oczekujemy najwyższej jakości i najlepszego efektu końcowego.

Remont starszego mieszkania

W przypadku starszego mieszkania, remont może być nieco bardziej uciążliwy. Zazwyczaj do wymiany są wszelkie instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Niezbędna będzie z pewnością także wymiana instalacji elektrycznej. Choć brzmi to na dość poważnie i wykonanie tych prac może być naprawdę czasochłonne, to jednak jest to absolutnie niezbędne dla naszego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania lokalu. Prace te wykonuje się praktycznie raz, gdyż przy obecnej technologii producenci przeważnie dają wieczną gwarancję. Następny etap prac związany jest ze ścianami, musimy zdecydować czy chcemy mieć idealnie równe i wypionowane. Można też wykonać wstępne równanie, na które decyduje się większość osób. Jest to tańsze i szybsze rozwiązanie polegające na wyszpachlowaniu ścian. Efekt jest zazwyczaj bardzo dobry. Każdy remont mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością doprowadzenia go do tzw. stanu wyjściowego. Należy więc usunąć wszystkie stare elementy np. podłogi, płytek itp. W tym przypadku koszt pracy będzie z pewnością wyższy niż w przypadku stanu deweloperskiego.

Często wydaje się remont mieszkania, to ciężki temat i nie obejdzie się bez chaosu w całym lokalu. Jeśli jednak wcześniej pomyśli się o odpowiednich rozwiązaniach, remont wcale nie będzie taki straszny. Podstawową kwestią jest tutaj wynajęcie doświadczonej i profesjonalnej ekipy remontowej. Kompleksowe wykończenie nie zawsze wiąże się z niską ceną, jednakże, gdy dokładnie ustalimy wydatki na materiały i pracę, to nie trzeba będzie obawiać się, że budżet będzie wyższy niż początkowe ustalenia.