fbpx

O czym należy wiedzieć przed wyburzaniem ścian w mieszkaniu?

Wyburzenie ścian jest czasem jedyną opcją, która pozwala na zaaranżowanie wnętrza w taki sposób jaki byśmy chcieli. To zadanie może być wykonane również podczas remontu zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Pojawia się jednak pytanie jak wyburzyć ścianę w prawidłowy i bezpieczny sposób oraz czym to zrobić? Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie za sobą taki zabieg. Bezwzględnie należy pamiętać, że każde zmiany w konstrukcji budynku muszą być wykonywane pod okiem specjalisty. W naszym artykule dowiesz się jak przeprowadzić cały proces wyburzania ściany.

Kiedy można wyburzyć ścianę we własnym mieszkaniu?

Teoretycznie wyburzenie ściany jest możliwe w każdym przypadku, jednak w praktyce zabieg ten wymaga bardzo dużo uwagi. Na początku trzeba określić, z jakim typem ściany mamy do czynienia. Tutaj możliwości są dwie – ściana nośna (konstrukcyjna) lub działowa. Zazwyczaj ściany nośne są grubsze od działowych, lecz w przypadku, gdy chcemy dokonać wyburzenia, musimy koniecznie skontaktować się z inżynierem lub architektem budowlanym, bez względu na rodzaj ściany, jakiej chcemy się pozbyć. Ścianki działowe mają z reguły grubość między 6,5 a 12 cm. Tego rodzaju ściany nie powinny przenosić żadnych obciążeń poza własnymi, jednak należy pamiętać, że usunięcie takiej przegrody może prowadzić do zaburzenia konstrukcji całej budowli. Natomiast usunięcie ściany konstrukcyjnej wymaga zastąpienia jej podciągiem, który może stać się elementem dekoracyjnym wnętrza.

projekt budowlany

Jakie narzędzia wybrać do wyburzenia ściany?

Wyburzanie ściany może być łatwiejsze i wydajniejsze jeśli się do tego odpowiednio przygotujemy. Niezwykle ważne są oczywiście narzędzia, którymi zostanie wykonane całe zadanie. Należy pamiętać, że twarde mury wymagają mocnych narzędzi. Niemniej ważne jest, by były one wygodne w użyciu. Najważniejszy jest dobry młot wyburzeniowy. Może być ręczny lub elektryczny. Prace budowlane będą przebiegać szybciej, gdy użyjemy młota w wersji elektrycznej. Niezbędne może być jeszcze kilka innych narzędzi i przyborów takich jak np. łom wyburzeniowy. Został stworzony z myślą o rozkuwaniu, łamaniu i wyrywaniu. Przydatnym narzędziem jest także przebijak. Nowoczesne przebijaki mają wygodne gumowe lub plastikowe rękojeści zakończone tarczami, w które łatwo wcelować młotkiem bez narażania ręki na stłuczenia.

projekt budowlany

Podsumowując, wyburzenie ściany w domu lub w mieszkaniu to zadanie, które wymaga oka fachowca. Absolutnie nie wolno dokonywać wyburzenia samowolnie, gdyż może to grozić katastrofą budowlaną. Musimy pamiętać, że wyburzanie ścian musi być zgodne z obowiązującymi przepisami i warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich zlokalizowanie. Jeśli już dopełnimy wszystkich formalności oraz wykonamy wyburzenie we właściwy sposób, będziemy mogli zaaranżować wnętrze w wymarzony sposób i cieszyć się większą przestrzenią pomieszczenia.