fbpx

Montaż umywalki w łazience – wysokość ma znaczenie!

Wykończenie łazienki to często praco i czasochłonny proces. W przypadku innych pomieszczeń możemy pozwolić sobie na rozłożenie wydatków w czasie i np. szafę do sypialni kupić, gdy budżet już odetchnie po wykończeniowych wydatkach. W przypadku łazienki nie jest to jednak takie proste. Zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest wykończenie całego pomieszczenia od razu do samego końca. Warto również postawić na jakość, która będzie służyć przez lata wszystkim użytkownikom. Bez tego pomieszczenia trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w mieszkaniu, a to podstawowy argument, dla którego należy jak najszybciej ukończyć łazienkę.

Podstawowa kwestia – wysokość umywalki

Nawet najładniejsza umywalka nie będzie przynosiła komfortu użytkowania, jeśli będzie zamontowana za wysoko lub za nisko. Choć kwestia ta jest często pomijana, to odpowiednia wysokość jest naprawdę ważna – wpływa nie tylko na większa wygodę korzystania, ale także na ogólny wygląd całego wnętrza pomieszczenia. Warto wiedzieć, że dla komfortowego użytkowania wspomnianej umywalki montujemy ją zazwyczaj na wysokości 75-80 cm od podłogi. Jest to optymalna wysokość dla dorosłego człowieka. Oczywiście, jeśli w mieszkaniu są również dzieci, umywalkę można zamontować niżej. Jeśli jednak wszyscy domownicy mają wzrost powyżej 170 cm, to z pewnością wygodniejsze będzie usytuowanie umywalki np. na wysokości 85 cm. W przypadku, gdy będą musiały skorzystać z niej dzieci, można wykorzystać odpowiednią platformę podwyższającą. Przy zakupie takiego dodatku, warto pamiętać, aby miał on antypoślizgową powłokę. Jeśli w łazience jest wystarczająco miejsca, można również zamontować mniejszą umywalkę dla najmłodszych dostosowując odpowiednio jej wysokość. Takie rozwiązanie jest jednak na krótki czas, gdyż dziecko szybko rośnie.

 

Odległość pomiędzy elementami w łazience

Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko wysokość montowanych elementów wyposażenia łazienki, ale także odległość pomiędzy tymi elementami. Oczywiste jest jednak, że w przypadku bardzo małego pomieszczenia nie będzie możliwe zastosowanie odpowiednich odległości od poszczególnych mebli i wanny czy muszli. Jeśli jednak mamy łazienkę zdecydowanie większych rozmiarów, to można zastosować ustalone wytyczne. Zaleca się odsunięcie umywalki od ściany lub kabiny prysznicowej o minimum 20 cm. Podobnie pomiędzy umywalką a miską sedesową powinniśmy zachować co najmniej 20 centymetrową odległość. Wymiary te są podane orientacyjnie, lecz z pewnością pomagają na funkcjonalniejsze rozplanowanie pomieszczenia, a także zwiększenie komfortu korzystania z niego.

Zazwyczaj z umywalki w łazience korzysta więcej niż jedna osoba. Często jest to kilka osób w różnym wieku. Wyjątkowo ważne jest więc dobranie odpowiedniej wysokości tego elementu wyposażenia. Przy zakupie należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale także na wielkość misy oraz właśnie wysokość montażu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie sami z instalacją, warto zamówić odpowiednią ekipę, która nie tylko zamontuje element, ale także zabezpieczy pomieszczanie przed zabrudzeniami spowodowanymi całą pracą.