fbpx

Kable w domu – jak je okiełznać?

Telewizor, odtwarzacz, DVD, dekoder kablówki, sprzęt audio – wymarzone domowe centrum rozrywki. Rozsiadasz się wygodnie w kanapie, żeby obejrzeć ulubiony serial lub posłuchać płyty i co widzisz? Kable, przedłużacze, wtyczki, których pokrywająca się kurzem plątanina potrafi zepsuć przestrzeń mieszkalną. Jak poradzić sobie z tym problemem i cieszyć się schludnym, wolnym od kłębowisk przewodów mieszkaniem?

Zaplanuj 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie rozłożenia sprzętów i przebiegu ich przewodów jeszcze przed wykończeniem wnętrza. Wówczas sznury mogą zostać ukryte w ścianach w specjalnych rynienkach ułożonych w wydrążonych w tynku tunelach. Innym sposobem jest przeciągnięcie kabli w przestrzeniach między ścianą a regipsem lub panelem z drewna czy płyty. 

aliexpress.com

quora.com

Zsynchronizuj z meblami

Na rynku znaleźć można wiele mebli dostosowanych lub wręcz stworzonych dla eksponowania sprzętów i przystosowanych do współpracy z ich niezliczonymi przewodami, sprytnie je ukrywających. Jest również sporo rozwiązań, dzięki którym możemy pomóc meblom w tej niełatwej sztuce, jak klipsy i rynienki na kable montowane przy czy pod blatem lub organizery w formie ozdobnych pudełek z otworami, które postawione na półce szafki ukryją przed wzrokiem kable, gniazdko przedłużacza, kostki ładowarek i zasilaczy, routerów.

ikea.pl

Etsy.com

ikea.com

Zamaskuj

Listwy maskujące nie są może szczytem elegancji, ale na pewno w schludny i efektywny sposób radzą sobie z dłuższym kablem bądź wiązką kabli, idących na przykład z telewizora po ścianie ku podłodze. Listwy mają różne szerokości, w zależności, ile sznurów mają pomieścić. Można je dociąć na wymaganą długość, a żeby listwa stała się mniej widoczna na ścianie, warto pomalować ją, na ten sam kolor lub nakleić na nią dopasowany kawałek tapety. 

Funkcję maskowania kabli mogą pełnić również listwy przypodłogowe, które świetnie sprawdzą się, gdy przewód z gniazdka musi przebiec na drugi koniec pokoju. Warto pamiętać, żeby listwę, która nie ma możliwości odsłonięcia kabli montować na zaczepach, a nie na klej, co umożliwi wyjęcie przewodu, np w przypadku awarii. Gdy listwa nie ma przestrzeni na kabel, można posiłkować się dodatkową listwą pomocniczą, przyklejoną nad lub na listwie. 

youtube.com

Organizuj

Właściwie od tego należałoby zacząć. Przystępując do walki z kablami, należy je uporządkować: rozplątać, odkurzyć, połączyć w wiązki (np. wkładając do elastycznej maskownicy w kształcie rury, którą można przyciąć na dowolną długość), poskracać poprzez zwinięcie w pętlę i spięcie taśmami zaciskowymi, zdyscyplinować za pomocą klipsów, które przyklejone do ściany czy “pleców” mebli co prawda nie ukryją ich, ale uformują w schludną ścieżkę. Po połączeniu ich w wiązki kable warto oznakować, na przykład kolorową taśmą na początku i końcu przewodu albo etykietą z nazwą sprzętu, który zasila (przydatne, gdy kabli jest naprawdę sporo). 

 

aliexpress.com

ikea.pl

ikea.pl

A może wyeksponuj?

Kabel jako kreska rysunku na ścianie? A może maskownica, która owszem, maskuje kable, ale sama jest doskonale widoczna, bo jest w kształcie węża lub drzewa? A może wymienić strategiczne kable na piękne przewody w plecionych osłonkach w szalonych kolorach?

Taniadacruz.com

lifehack.com