fbpx

Jedna ściana – wielka zmiana (część I)

Masz ochotę na metamorfozę we wnętrzu, ale nie masz ochoty na wielotygodniowy remont? Niech obiektem zmian stanie się ściana!

Wybierz jedną, tę najbardziej wyeksponowaną, która wita wszystkich po przekroczeniu progu lub tę trudną, nieforemną, na którą nie masz pomysłu albo tak ważną jak ta, na tle której stoi Twoje łóżko. Daj jej nową twarz, niech stanie się wizytówką twojego domu, tym elementem, na który będziesz najchętniej spoglądać, na widok którego poczujesz zachwyt lub po prostu się uśmiechniesz się do siebie. Jakie mamy pomysły na ścianę?

Osobista galeria

Wyeksponowanie zbioru najcenniejszych zdjęć, ulubionych grafik, pierwszych rysunków Twoich dzieci (to przecież najcenniejsze dzieła sztuki!) czy pamiątek z podróży to chyba najpopularniejszy sposób na udekorowanie ściany. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom – najpopularniejszy wcale nie oznacza nudny. Po pierwsze już z samego faktu, że są to Twoje zdjęcia i Twoje grafiki i pamiątki czyni ten pomysł unikatowym, a jeśli jeszcze postarasz się zaaranżować elementy układanki w ciekawy sposób – będzie to ściana jedna na milion, która tchnie do wnętrza to co najważniejsze – duszę.

Jeśli jest to kilka obrazków, pamiętaj, by nie wieszać ich zbyt nisko lub zbyt wysoko (częsty błąd – ramki prawie pod sufitem) – idealna będzie linia wzroku. Jeśli Twoja galeria liczy wiele dzieł i stale się powiększa, nie bój się wykorzystać całej ściany, ale pamiętaj o przemyślanej kompozycji, niech w tym szaleństwie będzie metoda. Chcesz elegancji – zainwestuj w jednakowy lub podobny typ ramy dla eksponowanych obrazków i zdjęć. Cenisz we wnętrzu luz – wybierz 3-4 rodzaje oprawy i baw się dobrze podczas układania tych puzzli 😊

The Everygirl NYC Fizz 56 Apartment Shoot by Michelle Lange Photographer

Galeria na półeczkach – praktyczna, można wymieniać eksponaty

Galeria na korkowej ścianie – również daje możliwość zmian

Home Story

Galeria na całej ścianie

Równe rzędy, jednakowe ramy – dają efekt spokoju

Ściana wypełniona po brzegi, mocny akcent we wnętrzu, wychodzi na 1. plan

 

Rozkład galerii warto wcześniej zaplanować na papierze albo (idealnie) na ścianie jeszcze przed nawierceniem otworów na haczyki

 

Boazeria po nowemu

Czasy, kiedy okładziny ścienne w typie boazerii czy paneli pcv pokrywały ściany polskich domów minęły bezpowrotnie (uff…). Co nie oznacza, iż takie zdobienia we wnętrzach odeszły w niepamięć. Nic podobnego, zmieniły się jednak proporcje i pomysł na ułożenie drewnianych elementów. Zapomnijmy o pokojach a’la fińska sauna, gdzie większość ścian i sufitów zakrywa drewno. Drewnianą dekorację ma ta jedna, wybrana. Możliwości jest naprawdę wiele: mozaika z listewek pięknie wybarwionego drewna, układ w typie „podłoga wchodzi na ścianę”, sklejkowe panele układające się w rytmiczny wzór, a drewno eksponujemy bardziej rustykalnie, z zachowaniem rysunku słojów lub w stronę elegancji – pomalowane.  We wnętrzach klasycznych, w stylu angielskim czy z nutą glamour warto rozważyć stylowe drewniane lamperie łączone z tapetami.

Panele drewniane pomalowane

 

 

Podłoga „wchodzi na ściany”, mocny efekt, tylko na jedną ścianę, reszta wystroju powinna być wyważona

Już za kilka dni II część naszego wpisu ze ścianą w roli głównej, a w niej m.in. o kamieniu, dżungli i kolorze!