fbpx

Jadalnia z charakterem

Niektóry twierdzą, że dom bez stołu jest jak bez duszy. My dodamy, że stół jadalniany, powinien tętnić życiem, być energetycznym centrum wnętrza. To przy nim zbierają się wszyscy na posiłki, poranną kawę z przeglądem prasy, przy nim odrabiane są lekcje, szyte kostiumy na bal. Bez względu na to, czy to będzie jadalnia w domu, czy kąt jadalniany w małym „m” w bloku  – zatroszczmy się o miejsce ze stołem i krzesłami, który uczyni wnętrze domem. Oto kilka pomysłów na ciekawe aranżacje ze stołem i jego nieodłącznymi towarzyszami w roli głównej.

Wydzielenie jadalni w salonie

Bardzo fajnym zabiegiem akcentującym kąt jadalniany jest wydzielenie jej optycznie za pomocą tapety lub koloru na ścianie. Opcja ta jest idealna dla  podkreślenia stylu, w jakim aranżujemy wnętrze: prowansalski, romantyczny idealnie zagra z kwiecistą tapetą, a nowoczesny z lekkim eklektycznym zadziorem „dogada się” ze zdecydowanym kolorem, który może ułożyć się w jakiś geometryczny wzór, podkreślający granice jadalni.

Kolorowe krzesła

Gdy stół jest absolutnie minimalistyczny: blat ze sklejki na nogach z sieciówki, to krzesła grają główną rolę. Kolorowe, niby każde z „innej bajki”, ale dzięki dobraniu wspólnego mianownika: spójnej gamy kolorystycznej czy też formy (np. oparcie ze szczebelkami, jak w klasycznych patyczakach) całość wypada spójnie.

Ta propozycja to pomysł dla fanów vintage, krzesła zdobyte za strychu, wystawki czy aukcji internetowej cieszą dodatkowo, jak trofea myśliwego. Tak kolorowym meblom warto dać spokojną, stonowaną oprawę , chyba że szykujecie wnętrze w stylu marokańskim.

Ława zamiast krzeseł

Pewnie wielu z nas nadal kojarzą się z kiczowatym meblem kuchni lat 90, ale ławy w kącikach kuchennych coraz częściej „reanimowane” są w aranżacjach wnętrz.

To już nie to samo co niewygodne, przeładowane ozdobami narożniki kuchenne. Dzisiejsze ławy potrafią zachwycić elegancją i odnaleźć się nawet w nowoczesnym wnętrzu. Dużym plusem takiego rozwiązania jest praktyczność: narożna ława wyznacza (dosłownie!) kąt dedykowany jadalni, zabudować w niej pojemne skrzynie na przechowywanie, a przede wszystkim… mieści wiele więcej osób, niż pojedyncze krzesła 😊

Oświetlenie

Lampa nad stołem to zagadnienie niebagatelne. Nic dziwnego, wisi (a przynajmniej powinna) na wysokości wzroku, więc go przyciąga, a poza tym – ma za zadanie oświetlić pięknie cały blat. To w jej świetle  spędza się długie zimowe wieczory przy stole. Bardzo przyjemne światło, ciepłe, lekko rozproszone przez strukturę materiału dają lampy z kloszem z wikliny czy trawy. Wyglądają jak wielkie kosze obrócone do góry dnem i bardzo często nimi są! To niezły pomysł na projekt DIY, bo taką lampę naprawdę można wykonać własnoręcznie.

Do wnętrz w stylu eleganckiego glamour czy nowojorskiego midcentury modern pasują lampy w klasycznej formie, na przykład w kształcie kuli. Z miedzianym czy złotym wykończeniem, pojedyncze lub w kompozycjach kilku sztuk prezentują się nadzwyczaj zjawiskowo. We wnętrzu, typu loft, gdzie surowe drewno łączy się z metalem, szkłem, świetnie zagrają lampy w stylu industrialnym, przypominające fabryczne, zwisające na przewodach w oplocie lub nawet łańcuchach.