fbpx

Czym jest ceramika budowlana? Krótki przewodnik

Co właściwie oznacza pojęcie „ceramika budowlana”? Mianowicie są to wyroby powstałe z mieszanki, której głównym składnikiem jest glina. Materiał ten jest substancją ilastą czyli przepuszczalną, której charakterystyczną cechą jest utrata plastyczności pod wpływem wysokiej temperatury. Niewątpliwą zaletą jest także to, że większość materiałów ceramicznych jest odporna na działanie bardzo niskich temperatur, co sprawia, że pustaki nie pękają nawet przy największych zimowych mrozach.

Rodzaje ceramiki budowlanej

Jednym z najbardziej znanych wyrobów budowlanych z ceramiki jest oczywiście cegła. Warto jednak wiedzieć, że ten produkt posiada wiele odmian, które różnią się zastosowaniem i cechami wytrzymałościowymi. Pierwszą jest klasyczna cegła budowlana, wykorzystywana do wznoszenia ścian nośnych, wykonywania stropów, sklepień, słupów, a także murów oporowych i innych elementów budowlanych

 

Drugi rodzaj to cegła dziurawka, czyli wyrób stworzony, aby odrobinę zmniejszyć wagę klasycznej cegły ważącej około 4 kilogramy. Przy zachowaniu tych samych wymiarów dzięki wykonaniu drążeń wewnątrz materiału uzyskano materiał około kilograma lżejszy. Do wyrobów ceramicznych należy także cegła kratówka posiadająca prostopadłe do powierzchni jej układania rombowe drążenia, które poprawiają izolacyjność cieplną. Ścianki działowe wznosi się najczęściej z ceramicznych cegieł pełnych, murowanych na grubość 12 cm lub 6,5 cm. Należy również wspomnieć o cegłach kominowych i klinkierowych. W przypadku tych pierwszych – jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są do wznoszenia kominów, natomiast drugie stosowane są przy powstawaniu głównie elewacji budynków. Cegły klinkierowe różnią się od siebie formą, fakturą, a także kolorem. 

Ceramiczne pustaki ścienne

W porównaniu z cegłami, pustaki są znacznie większe, co z pewnością przyspiesza tempo prac murowych. Zazwyczaj produkowane są jako drążone bloki o bokach gładkich, często posiadających uchwyty służące do przenoszenia. Przykładowymi wyrobami są pustaki do przewodów dymowych i wentylacyjnych.

Ceramika to jeden z podstawowych składników wykorzystywanych w budownictwie. Obecny rynek oferuje szeroką gamę tego rodzaju wyrobów, jednakże, aby być pewnym wysokiej jakości wyrobów, warto zaopatrywać się u renomowanych producentów. W wyborze z pewnością pomoże doświadczona ekipa budowlana.