fbpx

ABC stylów projektowania Baltic Interiors: skandynawski

Styl skandynawski to od kilku lat bezapelacyjnie najbardziej popularny kierunek aranżacji wnętrz Polaków. Główne założenia? – prostota i funkcjonalność. Trudno zaprzeczyć, że ich głównym propagatorem stała się marka IKEA. Warto jednak przyjrzeć się temu stylowi bliżej, by dostrzec, że nie tylko inspiracje rodem ze Szwecji można utożsamiać ze stylem skandynawskim, a jego prawdziwe piękno to coś znacznie więcej. 

fot. źródła BoConcept

Zgadza się – styl skandynawski pochodzi ze Szwecji i sięga przełomu XIX i XX wieku. Za jego twórcę uważa się Carla Larssona, szwedzkiego malarza i architekta. W jego dziełach, w których przedstawiał codzienność swoich rodaków, odnajdziemy m.in. pełne jasnych barw przestrzenie. Inspirowały one projektantów, pragnących rozświetlenia i ocieplenia w domostwach ciemnej i chłodnej północy. Styl ewoluował, aż stał się popularnym trendem lat 50-tych i 60-tych. Wówczas też skandynawskie meble i pomysły na aranżacje zaczęły rozprzestrzeniać się po Europie.

fot. źródła IKEA

źródła: elledecor.com

Styl skandynawski charakteryzuje się funkcjonalnością, prostotą i dążeniem do stworzenia poczucia przytulności. Przeważają jasne kolory, króluje praktyczny minimalizm. Dzięki temu wnętrza optycznie zyskują na powierzchni. Skandynawowie stawiają na praktyczne walory wyposażenia – nie na ich ilość bądź ozdobność. W ich wnętrzach nie znajdziecie pokaźnej liczby mebli. Za to ważną rolę odgrywa oświetlenie z różnych poziomów i źródeł: światło dzienne, światło lamp – sufitowych i bocznych i oczywiście klimatycznych świec. Wnętrza wypełnione są miękkimi, naturalnymi tkaninami: wełną, skórą, lnem i naturalnymi. Przeważają jasne barwy, biele i pastele. Pojawia się również barwy ziemi: ecru, beże oraz odcienie błękitu i jasne szarości – które chyba najbardziej przypadły do gustu Polakom. A co z zasłonami, firanami? Zapomnijcie o nich! Ważny dostęp do naturalnego światła oraz przestrzeń, bo  dzięki dużym, odsłoniętym oknom pomieszczenia wydają się większe. 

fot. źródła IKEA

Nieodłącznymi elementami stylu są drewniane, kamienne, wiklinowe akcenty. Znajdziemy je pod postacią mebli, na podłogach, w dekoracjach, lampach, koszach i innych dodatkach. Materiały naturalne mają zbliżać do natury oraz… przypominać o ekologii, tak istotnej dla Skandynawów.

fot. źródła BoConcept

Pomimo uwielbienia minimalizmu i dążenia do prostoty styl skandynawski buduje klimat przytulności i przynosi poczucie spokoju. Dom jest azylem, TYM miejscem na Ziemi, w którego ciepłe i zapraszające ramiona wracamy z radością. Jeśli więc po pracy oczekujecie przede wszystkim relaksu w domu i oddaniu się skandynawskiemu “hygge”, być może jest to styl dla Was? 

fot. outoflineartstudio.com