fbpx

ABC stylów projektowania Baltic Interiors: rustykalny

Styl rustykalny – sielsko, wiejsko, anielsko 

Dom na wsi, którego wnętrza są płynnym i naturalnym przedłużeniem otaczającej go przyrody i wiejskiego klimatu? Odrobina przytulnego sielskiego ciepła w mieszkaniu w centrum miasta? Dlaczego nie – Jak się okazuje, styl rustykalny, który od lat chętnie gości w polskich wnętrzach wcale nie wymaga skrzypiących stuletnich podłóg czy bezkresnej łąki za oknem. Jakie są główne wyznaczniki tego kierunku w aranżacji wnętrz i jak osiągnąć zamierzony cel bez pudła?

 

Rustykalny, jak sama nazwa wskazuje, to styl wiejski, swojski (ang. ‘rustic’). Niektórzy jego początki upatrują w historii rozwijających się Stanów Zjednoczonych, gdzie nowo powstające chaty meblowano własnoręcznie robionymi ciężkimi drewnianymi meblami, a dekoracje stanowiły własnoręcznie wykonane serwety, patchworki, przywieziona ze starego kontynentu zastawa stołowa. Inni jako ojczyznę stylu rustykalnego wskazują Skandynawię, z jej folkowymi dekorami, malowanymi na biało meblami. Lub Francję, z Prowansją na czele, która kojarzy się ze starym, przetartym kuchennym stołem, bukietami lawendy, emaliowanymi naczyniami z florystycznymi ornamentami. My stylu rustykalnego dopatrzeć się możemy i w naszej rodzimej historii szlacheckich dworków, wiejskich posiadłości, przesiąkniętych sielskim klimatem. Skąd byśmy nie czerpali, styl rustykalny ma kilka wspólnych cech, które tworzą jego kwintesencję i nadają autentyczności.

 

Bliskość natury

To pierwsza zasada. Gdziekolwiek ma się znaleźć rustykalne wnętrze, jego corem musi być natura. Od materiałów począwszy: drewno, drewno, jeszcze raz drewno – najlepiej ciężkie, “rasowe”, o miękkich liniach. Do tego kamień i zmiękczające wszystko tkaniny: wełna, lny, bawełna. Na podłodze deska, dająca wrażenie surowej, starej lub kamienne kafle, z tym samym “charakterkiem”. Natomiast drewniany strop, odsłonięte belki konstrukcyjne, kamienny kominek czy ściana z cegły, to niezwykle silne akcenty, wokół których można budować całą rustykalną opowieść we wnętrzu. Co ciekawe można je odtworzyć również w mieszkaniu na 7 piętrze bloku w centrum miasta. Choć, przyznamy, jest to zabieg bardzo konkretny, wymagający profesjonalnego podejścia do aranżacji całego wnętrza. 

 

Kolory ziemi

Choć paleta barw w stylu rustykalnym jest raczej ograniczona, nie oznacza to nudnej monotonii, lecz kojącą oczy (i duszę) przytulność i miękkość. Beże, biele (w całej gamie), zgaszone błękity, “przybrudzone” zielenie, brązy. Jeśli czerwień, to ceglasta, rdzawa. Chcąc rozjaśnić wnętrze, wypełnijmy je jasnymi barwami (styl rustykalny ze skandynawskimi korzeniami), jeśli budujemy wnętrze w klimacie polskiej sielskiej wsi – postawmy na kolory ziemi. 

Kuchnia sercem domu

To właśnie to wnętrze najwdzięczniej przyjmuje styl rustykalny. Wyborem mocno kształtującym rustykalną kuchnię będą jasne drewniane fronty kuchenne z ozdobnym frezem. Często projektuje się fronty przeszklone, ze swojskimi szprosami, zza których spoglądają na nas porcelanowe zastawy, ceramika kuchenna, wieloletnie zbiory gospodarzy. Szafki górne wykończone są ozdobnymi listwami wieńczącymi. Ważnym detalem są metalowe masywne uchwyty, często z porcelanowym elementem ozdobnym, drewniane lub kamienne blaty, ceramiczny zlew, wiklinowe kosze zamiast szuflad, kwieciste zasłonki w oknach, żeliwne lampy, emaliowany dzban na parapecie, kwiaty w glinianych doniczkach. I jadalnia – ze stołem, który przeżył (lub jest gotowy przeżyć) setki śniadań, pysznych obiadów, pachnących kolacji do późnej nocy. I krzesła z miękką tapicerką, niekoniecznie do kompletu.

 

Rustykalny salon – oaza spokoju

Taki właśnie obraz widzimy w salonie, w którym zagościła sielska rustykalność. Miękko, spokojnie, przytulnie – jak na wsi. Wygodna kanapa w kwiatowy wzór, ciężki drewniany stolik, lampa z abażurem i półki, regały pełne bibelotów – stylizowanych i najprawdziwszych rodzinnych pamiątek lub zdobyczy na targu staroci. A jeśli chcemy zadziałać konkretniej, wykorzystajmy lub odtwórzmy naturalne elementy konstrukcyjne wnętrza, jak belki stropowe, słupy, balustrady czy ceglane ściany. 

 

Dekoracje z klimatem 

No właśnie, co dobrze gra, a może nawet definiuje rustykalne wnętrze? Zacznijmy od tkanin: len, bawełna, wełna, koronki, wyszywane serwetki, kraciaste lub kwieciste zasłonki, patchworkowe narzuty. Porcelanowe i gliniane naczynia, figurki, bibeloty. W stylu rustykalnym dekoracją są przedmioty użytkowe, jak naczynia, garnki czy wieniec z czosnku powieszony przy kuchence.

I pamiętajmy, im więcej detali i dekoracji, tym bliżej tej “wiejskiej” części stylu, warto zastanowić się, czy właśnie w tej temperaturze czujemy się najlepiej, czy może warto odjąć kilka stopni? Na szczęście zawsze możemy to zrobić i przekonać się, na co jestesmy gotowi. Warto pamiętać, że w kreowaniu finalnych dekoracji nie chodzi o zagracenie pomieszczenia, ale umiejętne, wyważone dobranie przedmiotów, które uwydatnią sielski klimat. 

Prostota i spontaniczność

Wnętrze rustykalne, to wnętrze, które cały czas żyje i spontanicznie ewoluuje. Tu cały czas się coś dzieje, nad kuchenką wiszą miedziane garnki, wyeksponowane na wieszaczkach kubeczki i filiżanki zapraszają do użycia (lub do podziwiania 😉 ). Elementy dekoracyjne zmieniają się w zależności od pory roku: wiosną będą to pierwsze wiosenne kwiaty, latem owoce czy bukiety kłosów, jesienią dynie czy łańcuchy suszonych grzybów, pęczki ziół, a zimą pełne świątecznych detali, których asortyment w sklepach zdaje się być niewyczerpany.  A wszystko to w klimacie wiejskiej prostoty, bez nadęcia.