fbpx

ABC STYLÓW PROJEKTOWANIA BALTIC INTERIORS: MINIMALISTYCZNY

Styl minimalistyczny – kojąca lekcja geometrii

Minimalistyczny styl w aranżacji wnętrz to kontra dla przestrzeni mieszkalnych przeładowanych dekoracjami, bibelotami, kolorem i przedmiotami użytkowymi. Jest idealną propozycją dla tych, którzy w imię zasady ‚less is more’ pragną pozbyć się wokół siebie zbędnych elementów i odetchnąć niezmąconą przestrzenią.

 

Proste, oszczędne w formie, geometryczne kształty, które uspokajają i ujednolicają wnętrze – to przepis na meble do wnętrz w tym stylu. Dekoracje mebli zredukowane są do zera bądź zrównoważonego minimum, nawet uchwyty wnikają w bryłę, są zintegrowane z frontami drzwi, szuflad, szafy wtopione są w ściany. Nie zakłócają w ten sposób gładkich powierzchni. 

Gama barw oscyluje wokół dobrze wyważonego zestawu 4-6 barw. Zauważalna jest jednak przewaga bieli, zestawionej z szarościami, również w cieplejszych tonacjach. Nowoczesny minimalizm nie oznacza wnętrza wiejącego chłodem i stroniącego od przytulności. Dla ocieplenia pojawia się naturalne drewno, skóra, naturalne tkaniny, zieleń roślin domowych o dużych, połyskujących liściach.

Dużą rolę odgrywa materiał, z jakiego tworzone są meble i wykończenia podłóg, ścian. W nowoczesnym wnętrzu stawiamy na szkło, lakierowane fronty mebli, kamień naturalny, bądź jego nowoczesne odpowiedniki: niezniszczalne spieki kwarcowe, laminaty. Bardzo dobrze w ten styl wpisuje się industrialny beton czy dobrej jakości drewniane podłogi.

Brak ozdobników nie oznacza totalnej ascezy w tej materii – dekoracyjność przenosi się na przykład w strefę oświetlenia. Piękne, okazałe lampy kreują przestrzeń, stając się centralnym elementem salonu. Oświetlenie boczne czy punktowe wydobywa piękno wspomnianej geometrii we wnętrzu. Elementem dekoracji jest również odbijający światło połysk: mebli, podłóg, szklanych, chromowanych elementów. 

Skoro elementy typowo dekoracyjne zredukowane są do minimum, stawiamy na ich jakość, a nie ilość. Kilka wyszukanych, unikatowych przedmiotów rozbije monopol gładkich, surowych powierzchni, ale nie zagraci i nie zmęczy oka. Genialnym dodatkiem jest sztuka nowoczesna: obraz, dobra grafika czy rzeźba. I wspomniane rośliny, mała dżungla w betonowym otoczeniu przyniesie ukojenie i miło rozpieści oko i ukoi umysł.

Styl nowoczesny zyskuje na popularności zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast, którzy w codziennym zabieganiu, szumie metropolii, pogoni za pracą poszukują spokoju, harmonii i wyciszenia.