ABC STYLÓW PROJEKTOWANIA BALTIC INTERIORS: RUSTYKALNY
STYL RUSTYKALNY- SIELCO, WIEJSKO, ANIELSKO
Dom na wsi, którego wnętrza są płynnym i naturalnym przedłużeniem otaczającej go przyrody i wiejskiego klimatu? Odrobina przytulnego sielskiego ciepła w mieszkaniu w centrum miasta? Dlaczego nie – Jak się okazuje, styl rustykalny, który od lat chętnie gości w polskich wnętrzach wcale nie wymaga skrzypiących stuletnich podłóg czy bezkresnej łąki za oknem. Jakie są główne wyznaczniki tego kierunku w aranżacji wnętrz i jak osiągnąć zamierzony cel bez pudła?
Rustykalny, jak sama nazwa wskazuje, to styl wiejski, swojski (ang. ‘rustic’). Niektórzy jego początki upatrują w historii rozwijających się Stanów Zjednoczonych, gdzie nowo powstające chaty meblowano własnoręcznie robionymi ciężkimi drewnianymi meblami, a dekoracje stanowiły własnoręcznie wykonane serwety, patchworki, przywieziona ze starego kontynentu zastawa stołowa. Inni jako ojczyznę stylu rustykalnego wskazują Skandynawię, z jej folkowymi dekorami, malowanymi na biało meblami. Lub Francję, z Prowansją na czele, która kojarzy się ze starym, przetartym kuchennym stołem, bukietami lawendy, emaliowanymi naczyniami z florystycznymi ornamentami. My stylu rustykalnego dopatrzeć się możemy i w naszej rodzimej historii szlacheckich dworków, wiejskich posiadłości, przesiąkniętych sielskim klimatem. Skąd byśmy nie czerpali, styl rustykalny ma kilka wspólnych cech, które tworzą jego kwintesencję i nadają autentyczności.
BLISKOŚĆ NATURY
To pierwsza zasada. Gdziekolwiek ma się znaleźć rustykalne wnętrze, jego corem musi być natura. Od materiałów począwszy: drewno, drewno, jeszcze raz drewno – najlepiej ciężkie, “rasowe”, o miękkich liniach. Do tego kamień i zmiękczające wszystko tkaniny: wełna, lny, bawełna. Na podłodze deska, dająca wrażenie surowej, starej lub kamienne kafle, z tym samym “charakterkiem”. Natomiast drewniany strop, odsłonięte belki konstrukcyjne, kamienny kominek czy ściana z cegły, to niezwykle silne akcenty, wokół których można budować całą rustykalną opowieść we wnętrzu. Co ciekawe można je odtworzyć również w mieszkaniu na 7 piętrze bloku w centrum miasta. Choć, przyznamy, jest to zabieg bardzo konkretny, wymagający profesjonalnego podejścia do aranżacji całego wnętrza.
KOLORY ZIEMI
Choć paleta barw w stylu rustykalnym jest raczej ograniczona, nie oznacza to nudnej monotonii, lecz kojącą oczy (i duszę) przytulność i miękkość. Beże, biele (w całej gamie), zgaszone błękity, “przybrudzone” zielenie, brązy. Jeśli czerwień, to ceglasta, rdzawa. Chcąc rozjaśnić wnętrze, wypełnijmy je jasnymi barwami (styl rustykalny ze skandynawskimi korzeniami), jeśli budujemy wnętrze w klimacie polskiej sielskiej wsi – postawmy na kolory ziemi.
KUCHNIA SERCEM DOMU
To właśnie to wnętrze najwdzięczniej przyjmuje styl rustykalny. Wyborem mocno kształtującym rustykalną kuchnię będą jasne drewniane fronty kuchenne z ozdobnym frezem. Często projektuje się fronty przeszklone, ze swojskimi szprosami, zza których spoglądają na nas porcelanowe zastawy, ceramika kuchenna, wieloletnie zbiory gospodarzy. Szafki górne wykończone są ozdobnymi listwami wieńczącymi. Ważnym detalem są metalowe masywne uchwyty, często z porcelanowym elementem ozdobnym, drewniane lub kamienne blaty, ceramiczny zlew, wiklinowe kosze zamiast szuflad, kwieciste zasłonki w oknach, żeliwne lampy, emaliowany dzban na parapecie, kwiaty w glinianych doniczkach. I jadalnia – ze stołem, który przeżył (lub jest gotowy przeżyć) setki śniadań, pysznych obiadów, pachnących kolacji do późnej nocy. I krzesła z miękką tapicerką, niekoniecznie do kompletu.
RUSTYKALNY SALON- OAZA SPOKOJU
Taki właśnie obraz widzimy w salonie, w którym zagościła sielska rustykalność. Miękko, spokojnie, przytulnie – jak na wsi. Wygodna kanapa w kwiatowy wzór, ciężki drewniany stolik, lampa z abażurem i półki, regały pełne bibelotów – stylizowanych i najprawdziwszych rodzinnych pamiątek lub zdobyczy na targu staroci. A jeśli chcemy zadziałać konkretniej, wykorzystajmy lub odtwórzmy naturalne elementy konstrukcyjne wnętrza, jak belki stropowe, słupy, balustrady czy ceglane ściany.
DEKORACJE Z KLIMATEM
No właśnie, co dobrze gra, a może nawet definiuje rustykalne wnętrze? Zacznijmy od tkanin: len, bawełna, wełna, koronki, wyszywane serwetki, kraciaste lub kwieciste zasłonki, patchworkowe narzuty. Porcelanowe i gliniane naczynia, figurki, bibeloty. W stylu rustykalnym dekoracją są przedmioty użytkowe, jak naczynia, garnki czy wieniec z czosnku powieszony przy kuchence.
I pamiętajmy, im więcej detali i dekoracji, tym bliżej tej “wiejskiej” części stylu, warto zastanowić się, czy właśnie w tej temperaturze czujemy się najlepiej, czy może warto odjąć kilka stopni? Na szczęście zawsze możemy to zrobić i przekonać się, na co jestesmy gotowi. Warto pamiętać, że w kreowaniu finalnych dekoracji nie chodzi o zagracenie pomieszczenia, ale umiejętne, wyważone dobranie przedmiotów, które uwydatnią sielski klimat.
PROSTOTA I SPONTANICZNOŚĆ
Wnętrze rustykalne, to wnętrze, które cały czas żyje i spontanicznie ewoluuje. Tu cały czas się coś dzieje, nad kuchenką wiszą miedziane garnki, wyeksponowane na wieszaczkach kubeczki i filiżanki zapraszają do użycia (lub do podziwiania 😉 ). Elementy dekoracyjne zmieniają się w zależności od pory roku: wiosną będą to pierwsze wiosenne kwiaty, latem owoce czy bukiety kłosów, jesienią dynie czy łańcuchy suszonych grzybów, pęczki ziół, a zimą pełne świątecznych detali, których asortyment w sklepach zdaje się być niewyczerpany. A wszystko to w klimacie wiejskiej prostoty, bez nadęcia.
BLOG
ZOBACZ POPRZEDNIE WPISY
Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.
Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.
A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.
Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?
Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?
ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.
Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.
REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.
Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.
Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.
ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.
Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.
Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.
FAQ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?
Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.
Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?
Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.
Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.