09.02.2023

ABC STYLÓW PROJEKTOWANIA BALTIC INTERIORS: MID-CENTURY MODERN

Gdy po wojennym zgiełku ludzkość powracała do normalności, świat, który odradzał się (albo wręcz rodził na nowo), witał swoich doświadczonych ciężko mieszkańców zupełnie innymi wartościami. Liczyło się tu i teraz: praktycznie i dla człowieka. Zniszczone miasta odbudowywane były według nowych założeń urbanistycznych, których głównymi kierunkami była funkcjonalność, nowoczesność, prostota i organiczny związek z naturą. Takie też założenia wiodły prym w myśleniu o aranżacji wnętrz, meblarstwie i modzie.

To wówczas narodził się trwający od końca wojny do późnych lat ’60 minionego stulecia styl nazywany mid-century modern. Jego klimat i założenia okazują się być nieśmiertelne – popędzane falą nostalgii (kto z nas nie pamięta meblościanek i komód na nóżkach?) wracają do wnętrz dzisiejszych, tworząc przestrzenie stylowe, przyjazne mieszkańcom, ze szczyptą humoru i mówiące sporo o wyczuciu designerskim swoich właścicieli.

Czym charakteryzuje się mid-century modern i jak stworzyć wnętrze w tym stylu?

PRZESTRZEŃ

Jasna, otwarta, z oddechem zapewnionym przez duże okna, przeszklenia, przynosi poczucie swobody i… dużo wolnego miejsca. Powiew nowoczesności w połowie XX wieku zaowocował zerwaniem ze staromodnym „zamykaniem się w kuchni” i sztywnym podziałem pomieszczeń i przyniósł m.in. kuchnię połączoną z salonem.

W salonie w głównej roli obszerna, zapraszająca sofa i para równie wygodnych foteli, przy których przycupnął geometryczny stolik na smukłych nóżkach. Przestrzeń uzupełnia oświetlenie – designerskie lampy, to kropka nad „i”, podobnie jak nieliczne tekstylia w zdecydowanych kolorach czy wzorach.

Meble w stylu mid-century modern nie zagracają przestrzeni. Wspomniane kanapa z fotelami i ławą, komoda i kilka kwietników z domową dżunglą „zrobią wnętrze”.

MEBLE

Dobry design to znak rozpoznawczy tej epoki. Niezliczonym projektom duńskich, amerykańskich czy francuskich projektantów z powodzeniem dorównują dzieła polskiej szkoły designu połowy XX wieku. Różnica tkwi w warunkach, jakie zapewniono projektantom tworzącym na zachodzie i tym za żelazną kurtyną, w tym również materiałach, jakie im dostarczono oraz ogólnej wizji, jaką mieli realizować. Stąd w zachodnich meblach więcej rozmachu, świetne egzotyczne drewno czy wysokiej jakości tworzywo sztuczne jako materiał. Nasze PRL-owskie diamenciki miały się zmieścić w niewielkich mieszkankach, spełnić wiele funkcji i zadowolić się fornirem na wysoki połysk. Ale podstawa – dobry projekt – broni się sam, czy to z kapitalistycznego zachodu, czy z Polski Ludowej.

We wnętrzu w stylu mid-century modern po prostu musi się znaleźć biblioteczka czy komoda typu longboard na nóżkach. Prawdziwy egzemplarz z tamtych lat, zdobyty na pchlim targu, podarowany przez ciocię, czy upolowany na serwisie z meblami vintage, to „as”, który rozegra to wnętrze. Podpowiemy, że za perełkami warto rozglądać się również codziennie podczas wynoszenia śmieci😉

Oczywiście rynek śledzi trendy, stąd w sklepach sporo mebli stylizowanych na mid-century, zdarza się, że całkiem udanie. Niektóre modele zostały wskrzeszone i produkowane na nowo, zgodnie z pierwotnym projektem, jak na przykład kultowy fotel 366, zwany „Chierkiem” od nazwiska swojego projektanta Józefa Chierowskiego.

DODATKI  I  KOLOR

Dekoracje są oszczędne w liczbie, ale bardzo konkretne i równie dobrze zaprojektowane. Warto zainwestować w dobrą rzeźbę, wazon, porcelanową misę czy figurkę w obłych, organicznych kształtach (z odzysku bądź nowa, Ćmielów również powrócił do produkcji swoich ikon z lat ’60!). Na ścianach lub postawione na podłodze, oparte o ściany wielkie ramy z plakatem czy wzorzystą grafiką, wspomniane kwiaty z dużymi liśćmi, które wraz z opływowymi kształtami mebli wprowadzają do wnętrza naturę. Łączność z przyrodą to również kolory: brązy, beże, pomarańcze, zółcienie i zielenie oraz materiały: drewno, skóra, plusze.

Warto pamiętać, że połowa wieku XX to również fascynacja kosmosem, nowoczesnością. W stylu mid-century odnajdziemy ją w opływowych krzesłach o siedziskach „ulanych” z jednego kawałka tworzywa (oryginalne lub inspirowane kultowymi krzesłami małżeństwa Eamsów, ale i rodzimym fotelem RM58 Modzelewskiego) czy lampami przywodzącymi na myśl wnętrze statku kosmicznego.

KONTRASTY

Mid-century modern zahacza o początki hippisowskiego szaleństwa. Stąd też pochodzą zaskakujące kontrasty w dekoracjach wnętrz w tym stylu. Połączenie wielowymiarowego w fakturze i barwie drewna z jednokolorowym tworzywem, kolorów ziemi z elementem nieco psychodelicznych wzorów na tapecie czy grafikach na ścianach, mebli kanciastych z tymi, które „płyną” kształtami niczym oko tłuszczu w rosole. Mid-century modern to styl dla osób wyczulonych na dobry projekt i niezagraconą funkcjonalność wnętrza, ale i dla tych, którzy lubią bawić się w dekorowanie, urządzanie i mają w sobie element łowcy, miesiącami polującego na wymarzony fotel od projektanta z połowy minionego wieku lub z zapałem restaurującego kultową komodę Violetta w swoim garażu.

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.