13.02.2023

ABC STYLÓW PROJEKTOWANIA BALTIC INTERIORS: LOFTOWY

Otwarta, nieskrępowana podziałami przestrzeń, duże przeszklenia okien, surowe materiały i unoszący się w  powietrzu klimat pierwotnego przeznaczenia wnętrza – fabryki, czy zakładu pracy. Tak, w podstawowych założeniach określić można loftowy styl aranżacji przestrzeni. Czym jeszcze się charakteryzuje i czy da się stworzyć industrialne wnętrze w mieszkaniu w bloku?

 

Styl loftowy, zwany też industrialnym, narodził się w USA w latach 50 ubiegłego wieku, kiedy to opustoszałe po recesji budynki miejskich fabryk, zakładów produkcyjnych, manufaktur  zasiedlane zostawały przez nowych lokatorów. Ogromna przestrzeń, imponująca zarówno powierzchnią, jak i wysokością sklepień, aranżowana była z minimalistycznym podejściem do kwestii umeblowania, dekoracji, wyposażenia. Rezygnowano z dosłownych podziałów na pomieszczenia. Kuchnia, sypialnia, salon, pracownie zazwyczaj zajmowały jedną wspólną przestrzeń, umownie tylko zasygnalizowaną za pomocą mebli, ewentualnych parawanów, przepierzeń. W materiałach królował zastany beton, szkło, metal, drewno. Oświetlenie w postaci ciężkich, żeliwnych lamp, żarówek, wraz widocznym okablowaniem zyskiwały prócz dotychczasowej funkcjonalnej, zaskakującą rolę dekoracji.

 

W naszych warunkach styl industrialny zaistniał również korzystając z przemian lat 90. Plajtujące fabryczki, mniejsze i większe zakłady produkcyjne oddawały przestrzeń w miastach. Wymagającą sporo pracy w dostosowaniu przestrzeni do warunków mieszkalnych, ale procentującą genialnym klimatem.

Obecnie loftowe aranżacje są jednym z popularniejszych kierunków we wnętrzarstwie. Co ciekawe, realizowane nie tylko w wielkopowierzchniowych, wysokich mieszkaniach, ale i  w mieszkaniach o, nazwijmy to – “regularnych” rozmiarach. Jakich zasad należy się trzymać, aby uzyskać wymarzony industrialny klimat w swoim M?

MATERIAŁY

Z loftowym, postindustrialnym wnętrzem kojarzy się przede wszystkim beton – na ścianach, podłogach, sufitach. Rynek wychodzi naprzeciw miłośnikom tego materiału – wielu producentów płytek, elementów dekoratorskich oferuje “betonowy asortyment”, dzięki czemu nawet w małych wnętrzach możemy mieć betonową ścianę czy podłogę. Innym materiałem tworzącym loftowe wnętrza są cegła oraz drewno. To ostatnie najlepiej wykona swoje dekoratorskie zadanie, gdy będzie wyglądało na ciężkie, z recyklingu, “zmęczone” wcześniejszym wieloletnim użytkowaniem (np. stół zaadoptowany z warsztatu stolarskiego, stolik ze starych belek czy palet). Stal i szkło – również w połączeniu, idealnie sprawdzi się jako ścianka działowa, suwane na żeliwnych suwnicach drzwi czy oczywiście wysokie, dzielone szprosami okna jak w starej fabryce.

 

PRZESTRZEŃ

Choć paleta barw w stylu rustykalnym jest raczej ograniczona, nie oznacza to nudnej monotonii, lecz kojącą oczy (i duszę) przytulność i miękkość. Beże, biele (w całej gamie), zgaszone błękity, “przybrudzone” zielenie, brązy. Jeśli czerwień, to ceglasta, rdzawa. Chcąc rozjaśnić wnętrze, wypełnijmy je jasnymi barwami (styl rustykalny ze skandynawskimi korzeniami), jeśli budujemy wnętrze w klimacie polskiej sielskiej wsi – postawmy na kolory ziemi.

KOLOR

Barwy industrialnego wnętrza narzucane są przez materiały, jakie w nim królują. Szarość we wszystkich odcieniach, biel, beże, to wszystko łagodzone przez ciepło drewna, karminowej cegły, poprzecinane liniami czarnych szprosów, okablowań, żeliwnych detali. Ocieplenie uzyskamy przez wełniany pled i welurowe poduchy na sofie i żółte, rozgrzewające światło z industrialnych lamp.

DODATKI

Detale to zwieńczenie każdej aranżacji. W loftowym wnętrzu należy uważnie dobierać zarówno ich rodzaj, jak i liczbę – ryzyko utracenia przestrzeni nie jest warte kolejnego bibelotu. Pamiętajmy, że dodatkiem będzie również faktura ściany czy podłogi – spękania betonu czy rytmiczne podziały, jakie daje cegła doskonale udekorują wnętrze, a ich wyrazistość każe ograniczyć mnogość ruchomych dodatków.

 

Warto postawić na mocne meble, najlepiej stare lub umiejętnie postarzane. Wspomniane ciężkie drewniane stoły z odzysku, komody “z duszą”, metalowe szafki jak z pracowniczej szatni czy warsztatu mechanika genialnie wpisują się w ten styl. I koniecznie wyraziste, fabryczne lampy, z drucianymi osłonkami żarówek, stojące lub wiszące.

Drobnymi, lecz przyciągającymi oko akcentami są pozostawione na widoku okablowania lamp i sprzętów, które mogą tworzyć na ścianach przemyślaną mapę ścieżek, zakończonych stylowymi ebonitowymi gniazdkami i włącznikami. Klimat tworzą również stare żeberkowe kaloryfery.

 

Aby styl loftowy nie był zarezerwowany tylko dla facetów i nie odstraszał surowością, nie obawiajmy się wprowadzić nieco kobiecego pierwiastka: rozłożystych roślin, kolorowej lodówki w stylu retro, miękkich tkanin w obiciu sofy czy innych dodatkach tekstylnych. Bawmy się, czerpmy radość z urządzania swojego loftu, bo prócz konkretnych wyznaczników, którymi zawsze będzie kierował się doświadczony projektant, industrial daje ogromne pole do popisu również po wykończeniu wnętrza: w wyszukiwaniu mebli z duszą, dalszemu aranżowaniu przestrzeni, dosmaczaniu jej własnymi “przyprawami”.

 

DEKORACJE Z KLIMATEM

No właśnie, co dobrze gra, a może nawet definiuje rustykalne wnętrze? Zacznijmy od tkanin: len, bawełna, wełna, koronki, wyszywane serwetki, kraciaste lub kwieciste zasłonki, patchworkowe narzuty. Porcelanowe i gliniane naczynia, figurki, bibeloty. W stylu rustykalnym dekoracją są przedmioty użytkowe, jak naczynia, garnki czy wieniec z czosnku powieszony przy kuchence.

I pamiętajmy, im więcej detali i dekoracji, tym bliżej tej “wiejskiej” części stylu, warto zastanowić się, czy właśnie w tej temperaturze czujemy się najlepiej, czy może warto odjąć kilka stopni? Na szczęście zawsze możemy to zrobić i przekonać się, na co jestesmy gotowi. Warto pamiętać, że w kreowaniu finalnych dekoracji nie chodzi o zagracenie pomieszczenia, ale umiejętne, wyważone dobranie przedmiotów, które uwydatnią sielski klimat.

PROSTOTA I SPONTANICZNOŚĆ

Wnętrze rustykalne, to wnętrze, które cały czas żyje i spontanicznie ewoluuje. Tu cały czas się coś dzieje, nad kuchenką wiszą miedziane garnki, wyeksponowane na wieszaczkach kubeczki i filiżanki zapraszają do użycia (lub do podziwiania 😉 ). Elementy dekoracyjne zmieniają się w zależności od pory roku: wiosną będą to pierwsze wiosenne kwiaty, latem owoce czy bukiety kłosów, jesienią dynie czy łańcuchy suszonych grzybów, pęczki ziół, a zimą pełne świątecznych detali, których asortyment w sklepach zdaje się być niewyczerpany. A wszystko to w klimacie wiejskiej prostoty, bez nadęcia.

 

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.