09.02.2023

ABC STYLÓW PROJEKTOWANIA BALTIC INTERIORS: BOHO

STYL BOHO- KIEDY WZÓR, KOLOR I ARTYSTYCZNY DUCH OPANOWUJĄ WNĘTRZA

Nie ma chyba bardziej szalonego, spontanicznego i wielowymiarowego stylu we wnętrzach, niż styl zwany boho. To kolorowa mozaika, łącząca w sobie elementy etniczne, szczyptę klimatu retro lat 50-60, modowe inspiracje rodem z artystycznej bohemy minionego wieku. A wszystko ze sporą dozą nonszalancji i w poczuciu bliskości i poszanowania dla natury.

Ale czy boho kieruje się tylko fantazją oraz nieskrępowaniem i niczym hipis wymyka się wszelkim zasadom, żyjąc, jak mu się podoba? Niekoniecznie, żeby był rzeczywiście ‘stylem’, a nie chaotycznym zbiorem przypadkowych mebli, kolorów i detali, warto przyjrzeć się kilku najważniejszym zasadom, jakimi się (jednak!) kieruje. Odwdzięczy się przytulnym, dobrze doprawionym unikatowym klimatem, które powie wiele o swoim właścicielu i zachwyci gości. Poczują się w nim, jak w egzotycznej podróży lub paryskiej pracowni artysty.

To styl dla osób, którym daleko do ascetycznego, skąpanego w bieli i szarościach minimalizmu, a po drodze z kolorem, nieoczywistymi zestawieniami i uzewnętrznianiem swoich pasji również we wnętrzu.

PATCHWORK WZORÓW, KOLORÓW I FAKTUR

To jedna z pierwszych cech, jakimi kieruje się styl boho. To prawdziwy misz-masz, który swoje korzenie ma w artystycznych klimatach bohemy i w orientalnych wzorach, zostających w pamięci po wakacyjnych podróżach.  Jak podejść do niełatwego zadania połączenia ich na jednej powierzchni? Pozornie niepasujące do siebie wzory zestawione w umiejętny sposób “zagrają”, jeśli zostaną zaplanowane według jakiegoś klucza. Np. mocna, wzorzysta tkanina pójdzie “w parze” fotelem w kolorze, który się na niej przewija. Folkowy, ręcznie wykonany dywanik polubi się z drewnianym stolikiem-jamnikiem z lat 60. Pop-artowski plakat w kontrastowych barwach niech zawiśnie na ścianie w zdecydowanym kolorze (żółty, turkusowy, oranżowy).  A w kuchni wielokolorowe, mozaikowe płytki w marokański wzór spotkają się z szmaragdowymi, kobaltowymi czy głęboko granatowymi frontami szafek. Królującym we wnętrzu mocnym akcentem może być kanapa – miękka, z pikowaniami, w obiciu z aksamitnej tkaniny w zdecydowanej barwie.

 

Kolory boho krążą wokół najbardziej odważnych odcieni: fuksja, miodowe żółcienie, szmaragdowe zielenie, turkusy – ma być soczyście i egzotycznie, jak w podróży po bliskim wschodzie czy po północy Afryki.

DETALE- WSPOMNIENIE Z PODRÓŻY

Gra dodatkami w boho to kropka nad “i” tego stylu. Najbardziej pożądane będą połyskujące na złoto mosiężne naczynia, ręcznie malowane wazy, figurki ceramiczne z indyjskim rodowodem, etniczne makatki na ścianie, patchworkowe poduchy, pledy. Włóczkowe łańcuchy z pomponów, wiklinowy fotel, który przyniesie nieco hipisowskiego luzu i lekkości, lampa z materiałowym abażurem.

RÓWNOWAGA I ROZWAGA

Pamiętajmy, że styl boho wymaga umiejętnego równoważenia go nowoczesnymi, współczesnymi meblami czy sprzętami. Nie chodzi przecież  o to, żeby w mieszkaniu stworzyć kopię sklepu kolonialnego i obłożyć się etnicznymi dywanikami, a na każdej ścianie mieć inny kolor i tapetę w psychodeliczne wzory (i ból głowy co wieczór 😉 ). Dobrze zaaranżowany boho połączy teraźniejszość z przeszłością, nowoczesny i wyważony zachód z pikantną orientalną mieszanką, niezawodną jakość z kroplą kontrolowanego kiczu. A do tego w unikatowy sposób wyeksponuje temperament, osobowość i pasje właściciela.

Projektując wnętrza w wielu (a może nawet większości) przypadkach zarówno projektantowi, jak i inwestorowi przyświeca idea ponadczasowości. Pragnienie stworzenia przestrzeni, która nie będzie się starzeć, nudzić czy (o zgrozo) irytować, a cieszyć latami – to niezły punkt wyjściowy. Stąd warto zainwestować w dobre materiały, postawić na stonowane barwy, regularne formy. Brzmi jak propozycja tylko dla minimalistów? Nie do końca 😉 Ta oszczędna w elementy ozdobne forma jest idealnym płótnem, jeśli poczujesz, że masz chęć na zmianę, na coś modnego, z charakterem, na mocniejszy akcent, na przykład: kolor.

Akcent kolorystyczny we wnętrzu to jeden z prostszych zabiegów dekoracyjny. Może dotyczyć miejsca: kiedy chcemy wyróżnić kontrastującą barwą jakiś fragment wnętrza, na przykład kącik jadalny, ścianę ze sprzętem RTV, czy bardziej odważnie – akcentując geometryczną formą np. drzwi i ich okolice, wyróżniając tym samym strefę wejścia do mieszkania czy pokoju.

A jeśli nie cała ściana, bo to zbyt odważne lub zasadnicze, to może soczyście kontrastująca z otaczającymi ją szarościami kanapa? Albo fotel, który zapraszająco mruga do nas kolorem, rozpraszając ascetyczną biel wokół. Warto wybraną na akcent barwę powtórzyć jeszcze w innych miejscach. Najłatwiej i najszybciej osiągniemy cel ‚wrzucając’ na okno doniczkę w wybranym kolorze, ubierając kanapę w korespondujące z akcentem poduchy, wieszając na ścianie plakat, w którym dominuje właśnie kolor-akcent. Barw może być więcej, ale maksymalnie trzy. Ważne, żeby ‚grały’ ze sobą i konsekwentnie przewijały się we wnętrzu, zaprzeczając wrażeniu chaotycznej przypadkowości.

Zabawa w kolorystyczny detal ma wiele zalet: jest stosunkowo tanim i prostym do wprowadzenia sposobem na zmiany. A cóż tak cieszy we wnętrzu, jak jego drobne metamorfozy, wynikające z pragnień czy zachcianek samych mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w jedno popołudnie?

Generalny remont mieszkania jest czasochłonnym przedsięwzięciem, na które składa się wiele niezbędnych prac. Może pojawić się konieczność naprawy ścian i podłóg, wymiana ceramiki i armatury, a także zmiana punktów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie czynności zajmują sporo czasu, który może dodatkowo się wydłużyć, szczególnie bez odpowiedniej organizacji i przygotowania. Ile trwa remont mieszkania i jak go przetrwać?

ILE TRWA REMONT MIESZKANIA I OD CZEGO ZALEŻY?
Do kompleksowego wykończenia mieszkania niezbędny będzie kosztorys prac oraz ich zakres i to właśnie od niego warto zacząć. Plan ma bezpośredni wpływ na czas remontu. Istotny jest metraż nieruchomości, obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych i poziom zaawansowania poszczególnych etapów. Przy wyższym stopniu skomplikowania prac czas przeprowadzenia remontu będzie dłuższy niż w przypadku zwykłego wykończenia wnętrza, kiedy to skupiamy się wyłącznie na podstawach.

Bardzo często w remontowanych mieszkaniach zachodzi konieczność naprawy wielu elementów, która jest wykonywana w celu przywrócenia pełnej sprawności pomieszczeń. Ponadto także prace demontażowe wpływają na postępy prac i przebieg remontu, a ich podsumowanie pozwala określić orientacyjny czas oczekiwania na gotowe wnętrza. Warto mieć też na uwadze, że niekiedy nawet z pozoru banalnie proste czynności, jak pomalowanie ścian, mogą niemile zaskoczyć, np. w przypadku większych uszkodzeń. Uśredniając czas remontu mieszkania, można przyjąć, że zajmuje od miesiąca nawet do pół roku.

REMONT MIESZKANIA – JAK DŁUGO TRWA WYKAŃCZANIE POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ?
Jeśli już wiesz, ile trwa wykończenie mieszkania od początku do końca, to z pewnością jesteś ciekaw(a), jak wiele czasu zajmują poszczególne prace. Każde pomieszczenie wymaga przeprowadzenia innych czynności, dlatego remont łazienki bez wątpienia będzie trwał znacznie dłużej niż sypialni. W pomieszczeniu sanitarnym wymagane jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, ułożenie podłóg i wykończenie ścian, zainstalowanie ceramiki i armatury oraz montaż drzwi.

Remont bądź wykończenie łazienki zależy oczywiście od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Jednak minimalny czas potrzebny do uzyskania gotowego pomieszczenia sanitarnego to około 3-4 tygodnie, pod warunkiem wykonania prac przez profesjonalnych fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie.

Te same zasady dotyczą pozostałych pomieszczeń. Średni remont kuchni zajmuje około 2-3 tygodnie, jeśli wykańczamy podłogi i ściany oraz wymieniamy meble. Przy zmianie instalacji prace z pewnością potrwają dłużej, nawet miesiąc lub dwa. Z kolei na wykonanie metamorfozy sypialni czy salonu warto zarezerwować sobie 1-2 tygodnie, jeśli fachowcy nie wykażą się niedbalstwem.

ILE TRWA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA I CZY MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PRACE?
W celu przyspieszenia podstawowych czynności warto ustalić własny harmonogram działań i listę zakupów, uwzględniając w niej odpowiednie materiały tynkarskie. W przypadku nakładania tynków mokrych prace remontowo-budowlane będą trwały znacznie dłużej, z uwagi na konieczność ich schnięcia. Zatem jeśli zależy Ci na czasie, to w tym wypadku zastosowanie suchych tynków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Zakup mebli kuchennych również powinien odbyć się dużo wcześniej, gdyż czas realizacji zamówienia często zajmuje kilka tygodni.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś fachowcem i nie znasz podstawowych zasad sztuki budowlanej, to nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac bez pomocy specjalistów. Zapoznawanie się z tematem na własną rękę z kolei skutkuje przedłużeniem remontu, a także brakiem efektu, którego oczekiwaliśmy.

Jeśli zatem zależy Ci na szybkim czasie wykonania prac, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców niż działanie samodzielne. Ekipa wykona szeroki zakres prac remontowo wykończeniowych, na które nie będziesz tracić czasu, gdyż zajmie się nie tylko remontem, ale również zakupem niezbędnych materiałów. Ponadto pakiety usług przeznaczone dla najbardziej wymagających zawierają w cenie wykonanie projektu aranżacyjnego, dzięki czemu nic nie będzie na Twojej głowie i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Zapraszamy do współpracy z naszą firmą Baltic Interiors – gwarantujemy terminowość, kompleksowość i pełen profesjonalizm.

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1

Remont mieszkania – jak długo zajmuje wykończenie poszczególnych pomieszczeń?

Podczas obliczania czasu potrzebnego na remont mieszkania warto uwzględnić minimum 3 tygodnie na wykończenie łazienki, tyle samo na kuchnię oraz około 1-2 tygodnie na sypialnię i salon.

2

Ile trwa remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kompleksowe wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zwykle zajmuje od 1 do 3 miesięcy, choć na ostateczny czas remontu wpływa metraż nieruchomości oraz poziom skomplikowania planowanych prac.

3

Wykończenie mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielny remont zajmie znacznie więcej czasu niż z pomocą fachowców. Z tego względu warto zdecydować się na wybór ekipy remontowo-budowlanej, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i terminowością.